more_horiz
Wiadomości

Wiceminister obrony USA: jesteśmy gotowi rozważyć dostawę Ukrainie broni do ataku na rosyjskie lotniska

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 13:30
Wiceminister obrony USA Kathleen Hicks potwierdziła, że Stany Zjednoczone są gotowe rozpatrzyć możliwość dostarczenia Ukrainie broni umożliwiającej atakowanie lotnisk na terenie Rosji. - Pracujemy nad tymi pakietami bardzo szybko - oświadczyła. Informacja ta została przekazana przez "Głos Ameryki".
Wiceminister obrony USA: jesteśmy gotowi rozważyć dostawę Ukrainie broni do ataku na rosyjskie lotniska
Wiceminister obrony USA: jesteśmy gotowi rozważyć dostawę Ukrainie broni do ataku na rosyjskie lotniskaFoto: Lafargue Raphael/ PAP/ABACA

"Tak, nadal analizujemy rodzaje broni, o które proszą Ukraińcy, pod takim kątem, żeby miała ona trochę większy zasięg" - cytuje "Głos Ameryki" słowa Kathleen Hicks na spotkaniu z dziennikarzami specjalizującymi się w sprawach wojskowych, w odpowiedzi na pytanie, czy USA rozważają przekazanie Ukrainie broni pozwalającej na atakowanie wojskowych lotnisk w Rosji.

Wiceminister zastrzegła jednak, że nie należy wybiegać naprzód. - Dopóki te pakiety nie zostaną ogłoszone, nie chciałabym uprzedzać decyzji naszego prezydenta. Ale procedujemy nad tymi pakietami bardzo szybko. Myślę, że dowiedzą się państwo więcej w najbliższych dniach - oznajmiła.

Informacje wywiadowcze i amunicja

Wiceminister obrony dodała, że USA nadal będą się dzielić ze stroną ukraińską informacją wywiadowczą oraz dostarczać amunicję.

We wtorek rzecznik Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że USA pracują nad dostarczeniem Ukrainie systemów artylerii, o które zwróciły się władze tego kraju. Jak dodała, chodzi zarówno o uzbrojenie z magazynów USA, jak i pomoc w przekazaniu broni od innych sojuszników.

Rzecznik nie sprecyzowała, o jaki system artylerii chodzi, lecz powiedziała, że przedstawiciele obydwu krajów niedawno odbyli szczegółową rozmowę "punkt po punkcie" na temat uzbrojenia, którego potrzebuje Ukraina.

Psaki zaznaczyła też, że w ocenie USA zbliżająca się rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy będzie początkiem potencjalnie długiej i brutalnej fazy wojny. Dodała, że mimo koncentracji sił w Donbasie Rosja prawdopodobnie będzie kontynuowała ostrzał rakietowy Kijowa i innych miast.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem