more_horiz

Jakub Biernat: przed Ukraińcami bardzo trudny czas, wojna może jeszcze bardziej się rozpalić

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 15:55
- Bitwa w Donbasie to będzie coś zupełnie innego, ponieważ Rosjanie zapewne zechcą zorganizować ogromny atak sił pancernych i lądowych, żeby zamknąć w kotle oddziały ukraińskie. (..) Na pewno przed Ukraińcami bardzo trudny czas. Ta wojna może jeszcze bardziej się rozpalić - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Biernat (Biełsat TV).
Jakub Biernat: wojna na Ukrainie może jeszcze bardziej się rozpalić
Jakub Biernat: wojna na Ukrainie może jeszcze bardziej się rozpalić Foto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej po spotkaniu z szefem rządu Belgii Alexandrem de Croo odniósł się do informacji o mobilizacji rosyjskich sił militarnych w Donbasie i ocenił, że "prawdopodobnie niedługo zacznie się tam najbardziej decydująca walka", która będzie "jednocześnie największą bitwą pancerną w tej części świata, w tej części Europy od czasów drugiej wojny światowej".

Jakub Biernat odnosząc się do tej wypowiedzi, skomentował, że "wydaje się, że Ukraińcy rozumieją, że negocjacje, które Rosja prowadziła są nieistotne i że wszystko rozstrzygnie się na polu bitwy". - Na razie ich strategia sprawdzała się - to znaczy zastosowanie rożnego rodzaju kombinacji, w tym udziału oddziałów ochotniczych czy też zapewnienie sobie dosyć bezpiecznego nieba i zestrzelenia rosyjskich samolotów - wskazał. - Więc na pewno bitwa w Donbasie to będzie coś zupełnie innego, ponieważ Rosjanie zapewne zechcą zorganizować ogromny atak sił pancernych i lądowych, żeby zamknąć w kotle oddziały ukraińskie, które znajdują się na wschodzie kraju - dodał.

Gość audycji dodał, że "na razie ze strony Kremla nie słychać głosów o deeskalacji konfliktu". Jego zdaniem "Rosja liczy na to, że gdy zgromadzi odpowiednią ilość środków, to osiągnie cele". - Na pewno przed Ukraińcami bardzo trudny czas. Ta wojna może jeszcze bardziej się rozpalić - wskazał.

Jakub Biernat wskazał ponadto, że Kijów posiada dane od wywiadów różnych krajów, które pozwalają na ocenę wielkości, kierunków oraz rozmieszczenia rosyjskiej ofensywy. - To im bardzo pomoże, jednak nasuwa się pytanie o to, jak Ukraińcom uda się rozmieścić swoje siły, żeby odeprzeć atak - powiedział.

Posłuchaj
20:26 PR24_mp3 2022_04_12-14-34-10.mp3 Jakub Biernat: wojna na Ukrainie może jeszcze bardziej się rozpalić ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

Więcej w nagraniu.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jakub Biernat (Biełsat TV)

Data emisji: 12.04.2022

Godzina emisji: 14:33

ng

Zobacz także

Zobacz także