"Swoje liczne talenty poświęciła Polsce". Premier pożegnał Marynę Miklaszewską

"Odeszła Maryna Miklaszewska, niezłomnie wierna ideałom Solidarności, odważnie walczyła o wolną Polskę. Swoje liczne talenty poświęciła Polsce" - napisał w środę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, żegnając zmarłą działaczkę niepodległościową i dziennikarkę Polskiego Radia. "Dobro i Prawda zawsze były dla niej najważniejsze" - podkreślił.

2022-05-12, 00:48

"Swoje liczne talenty poświęciła Polsce". Premier pożegnał Marynę Miklaszewską
Maryna Miklaszewska zmarła w środę. Foto: Michal Wozniak/East News/ Twitter/@MorawieckiM

O śmierci pisarki poinformował w środę wieczorem wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. "Niespodziewana smutna wiadomość - odeszła Maryna Miklaszewska, wybitna pisarka, człowiek kultury, społeczniczka zatroskana o los Ojczyzny, współtwórczyni Kongresu Polska Wielki Projekt, szerokiej publiczności znana jako współautorka musicalu »Metro«" - napisał szef MKiDn na Twitterze.

"Swoje liczne talenty poświęciła Polsce"

Na tym samym portalu pisarkę pożegnał premier Mateusz Morawiecki. "Odeszła Maryna Miklaszewska. Niezłomnie wierna ideałom Solidarności, odważnie walczyła o wolną Polskę. Nie bała się represji komunistycznych. Swoje liczne talenty poświęciła Polsce. Dobro i Prawda zawsze były dla niej najważniejsze. Niech spoczywa w pokoju" - napisał szef rządu.

Pisarka, działaczka, dziennikarka

Maryna Miklaszewska była m.in. autorką powieści kryminalnej "Portret pamięciowy" i scenariusza spektaklu Teatru Telewizji "Hrabia" nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu "Metro". W roku 2005 "Dialog" opublikował jej sztukę "Strajk" - pierwszy musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.

W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść "Wojtek z armii Andersa" opowiadającą o epizodzie z dziejów II wojny światowej, o niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa - od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Maryna Miklaszewska była także dziennikarką. W Polskim Radiu 24, wspólnie z Magdaleną Mertą, prowadziła cykliczną audycję "Polki" poświęconą najważniejszym kobietom polskiej historii.

Czytaj także:

Wyrzucona z pracy w stanie wojennym

Maryna Miklaszewska w latach 1977-1982 pracowała w redakcji literackiej Programu 3. Polskiego Radia, z której została zwolniona w wyniku weryfikacji dziennikarzy w czasie stanu wojennego. Następnie współpracował z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność.

W latach 1989-1992 była redaktorką Programu 1. Polskiego Radia, a w czerwcu 1989 - autorką radiowych audycji wyborczych podczas wyborów parlamentarnych.

REKLAMA

Do kwietnia 1987 roku była rozpracowywana przez Wydział II Departamentu III MSW w ramach SOR krypt. Kaseta. W 2001 roku wyróżniona została odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 roku odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej