more_horiz
Wiadomości

Zapora na granicy z Białorusią prawie gotowa. "Odbywają się już pierwsze odbiory techniczne"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 17:08
- Odbywają się już pierwsze odbiory techniczne bariery na granicy polsko-białoruskiej - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Kolejny etap, to instalacja uzbrojenia elektronicznego zapory - przypomniał.
Zapora na granicy z Białorusią
Zapora na granicy z Białorusią Foto: PAP / Artur Reszko

Wszystko wskazuje na to, że terminy zostaną dotrzymane i do końca miesiąca będziemy mieli zakończoną pierwszą fazę budowy - zapewnił.

- Mamy sygnały, że pierwsze odbiory techniczne zapory czy jej elementów już się odbywają. Wszystko wskazuje na to, że terminy zostaną dotrzymane i do końca miesiąca będziemy mieli tę barierę w pierwszej fazie budowy zakończoną - powiedział.

- To niewątpliwie bardzo szybkie tempo budowania tego kluczowego dla naszego bezpieczeństwa projektu - dodał.

- Oczywiście postawienie bariery ochronnej na naszej granicy to pierwszy etap tej inwestycji. Będzie potrzeba jeszcze dodatkowych tygodni, żeby wyposażyć tę barierę w systemy elektroniczne - zaznaczył.

"Bardzo szybkie tempo prac"

- Ale to, co udało się osiągnąć, to bardzo szybkie tempo prac, bardzo skuteczna realizacja procedury związanej z postawieniem nowego urządzenia służącego fizycznej ochronie naszej granicy państwowej z Białorusią - stwierdził rzecznik.

Stanisław Żaryn powiedział, że bariera ochronna, którą zaprojektowano i która powstaje od sześciu miesięcy znacząco zmienia sytuację na naszej granicy z Białorusią.

- Mamy do czynienia z bardzo trwałą, stałą konstrukcją, której sforsowanie jest już w tej chwili bardzo trudne. Oczywiście zgodnie z planami ta bariera będzie uzupełniona o systemy elektroniczne, czujniki ruchu, kamery. Ale to, co już widzimy i co może każdy zobaczyć na zdjęciach Straży Granicznej, to wysoka bariera, bardzo solidnej budowy - wskazał.

- Dobra robota inżynieryjna sprawia, że nasza granica z Białorusią jest chroniona w dużo lepszy sposób, niż w poprzednich latach - ocenił.

"Musimy być czuli na to, co się dzieje na granicy"

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że wiemy, iż operacja hybrydowa, która rozpoczęła się rok temu i "która została stworzona w zasadzie z niczego, może się powtórzyć".

- Mamy zdecydowanie mniej intensywnych problemów w związku z nielegalnym przekraczaniem granicy niż jesienią. Wiemy, że liczba cudzoziemców która trafia na Białoruś jest dużo mniejsza niż była, ale wciąż nowe grupy trafiają na pogranicze białorusko-polskie i ta operacja hybrydowa tworząca szlak migracyjny z niczego, może zostać wykorzystana ponownie do prób większej penetracji naszej granicy - podkreślił Stanisław Żaryn.

W jego ocenie pokazuje to tylko i wyłącznie, że ta bariera jest potrzebna i że musimy myśleć o stałym zabezpieczaniu naszej granicy, bowiem reżim białoruski, prowadzący tę operację w interesie rosyjskim może ponowić swoje działania.

- Zdecydowanie w interesie polskiego państwa jest, by bardzo dokładnie patrzeć i być czułym na to, co dzieje się na naszej granicy z Białorusią, by odpowiedzieć adekwatnie, gdyby taka operacja się powtórzyła - mówił rzecznik.

Czytaj także:

Budowa zapory na granicy z Białorusią. Błyskawiczne wykonanie

Od sierpnia 2021 r. - od początku wspieranej przez białoruskie służby specjalne akcji przerzutu obywateli wielu państw przez granicę białorusko-polską - z dnia na dzień rosła liczba prób przedostanie się nielegalnie z Białorusi do Polski.

Najwięcej prób było w październiku - łącznie 17 tys. 447. W całym 2021 r. nasi strażnicy graniczni odnotowali prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy a po jej przekroczeniu zatrzymali 2 tys. 744 osoby głównie z Iraku, Afganistanu, Syrii, ale też z m.in. z Rosji, Somalii, Iranu, Turcji i Tadżykistanu.

Powstająca bariera ma 186 km. To pięciometrowe stalowe ogrodzenie będzie zwieńczone concertiną. Do jej powstania zużyto ponad 50 tys. ton stali m.in. ponad 40 tys. stalowych przęseł. Koszt budowy to 1,6 mld zł.

Zobacz także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w "Sygnałach dnia"

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem