Rada Europy przyjęła raport w sprawie przemocy wobec chrześcijan

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w przyjętym raporcie nt. przemocy wobec chrześcijan zwróciło uwagę na konieczność walki z fundamentalizmem religijnym i manipulowanie wiarą z pobudek politycznych.

2011-01-27, 20:08

Rada Europy przyjęła raport w sprawie przemocy wobec chrześcijan
. Foto: fot. materiały Rady Europy

Posłuchaj

Ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
+
Dodaj do playlisty

Parlamentarzyści Rady Europy z całą stanowczością potępili masakrę wiernych w kościele katolickim obrządku syryjskiego w Bagdadzie w październiku 2010 roku oraz zamach samobójczy w kościele koptyjskim w Aleksandrii w Egipcie w styczniu br. Władze w Iraku i Egipcie wezwano, by doprowadziły do postawienia przed sądem autorów tych zamachów.

Zwrócono uwagę, że władze publiczne w niektórych krajach muzułmańskich "nie zawsze dawały dobre sygnały" dotyczące innych wspólnot religijnych.

Deputowani ocenili, że zniknięcie wspólnot chrześcijańskich z terenów Bliskiego Wschodu byłoby katastrofalne również dla islamu, ponieważ oznaczałoby zwycięstwo fundamentalizmu.

W raporcie, przygotowanym przez szefa chadeków w zgromadzeniu, Włocha Lucę Volonte, napisano, że "nietolerancja i przemoc wobec chrześcijan drastycznie wzrosły" w ostatnim czasie. Według dokumentu, "75 proc. ofiar aktów przemocy na tle religijnym na świecie stanowią chrześcijanie".

REKLAMA

Była już rezolucja Europarlamentu

Przed tygodniem Parlament Europejski przyjął rezolucję w obronie mniejszości chrześcijańskich na świecie, potępiając ataki na wyznawcow Chrystusa w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie oraz w Europie. Kolejną dyskusję na temat prześladowań chrześcijan i poszanowania wolności religijnej na świecie Parlament Europejski zaplanował na poniedziałek, 31 stycznia.

Parlament Europejski wezwał także przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Catherine Ashton, do przygotowania w trybie pilnym strategii Wspólnoty na rzecz egzekwowania prawa człowieka do wolności wyznania, w tym listy sankcji przeciwko państwom, które świadomie unikają chronienia wyznań religijnych.

Z innego raportu zaprezentowanego przez międzynarodowe stowarzyszenie Otwarte Drzwi na marginesie wtorkowej sesji ZPRE wynika, że na czele krajów, gdzie w 2010 roku najbardziej prześladowano chrześcijan, stoi Korea Północna. Zaraz za nią znalazły się Afganistan, Arabia Saudyjska i Iran.

Chrześcijanie stanowią ok. 10 proc. 80-milionowej ludności Egiptu. W 23-milionowym Iraku żyje ok. 1,5 mln chrześcijan.

REKLAMA

"To najbardziej prześladowana religia"

Każdego roku 200 milionów chrześcijan na całym świecie jest brutalnie prześladowanych - podkreśla ksiądz doktor Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Stowarzyszenie także opublikowało raport o prześladowaniu chrzescijan. Wynika z niego, że co 3 minuty ginie jeden chrześcijanin, a 170 tysięcy z nich traci życie w ciągu roku. Do prześladowania chrześcijan dochodzi w ponad 70 krajach świata, a 350 milionów jest poddawanych różnym formom dyskryminacji.

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w ramach pomocy prześladowanych chrześcijanom proponuje tzw. zasadę trzech kroków: informację na temat prześladowań, modlitwę w intencji prześladowanych i pomoc materialną. Ksiądz Cisło zwraca uwagę, że organizacja rocznie przeznacza 80 milionów euro na wsparcie chrześcijan w 140 krajach świata, szczególnie dbając o Kościół tam, gdzie nie może on pełnić swojej misji.

mch

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej