Nagroda Nobla dla Alesia Bialackiego. Białoruscy opozycjoniści komentują

2022-10-07, 15:46

Nagroda Nobla dla Alesia Bialackiego. Białoruscy opozycjoniści komentują
Białoruscy opozycjoniści komentują nagrodę Nobla dla Alesia Bialackiego. Foto: PAP/EPA/RODRIGO FREITAS

Szef centrum analizy i prognozy politycznej w Warszawie Paweł Usau powiedział, że nagroda Nobla może zwrócić uwagę świata na to, iż na Białorusi panuje reżim autorytarny, a w wojnie z Ukrainą kraj ten jest nie tylko agresorem, ale również ofiarą.

Działacz społeczny i były więzień polityczny Wiktar Karalkou z kolei powiedział, że kiedy przebywał za kratami za udział w protestach społecznych z 2020 roku, to miał wrażenie, że cały świat zapomniał o więźniach reżimu Aleksandra Łukaszenki. Później dowiedział się, że centrum "Wiasna" na czele z Alesiem Bialackim informowało świat o osobach przetrzymywanych w białoruskich więzieniach.

Tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla przyznano obrońcom praw człowieka z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Otrzymali ją Aleś Bialacki, organizacja Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich. To, według noblowskiego komitetu oddanie hołdu tym, którzy działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, a tym samym pokoju na świecie.

Krytyczny głos z Ukrainy

- Komitet Noblowski w ciekawy sposób rozumie słowo "pokój", jeśli przedstawiciele dwóch krajów, które zaatakowały trzeci otrzymują wspólnie z nim Pokojową Nagrodę Nobla - napisał w piątek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak po ogłoszeniu tegorocznych laureatów.

- Ani rosyjskie, ani białoruskie organizacje nie były w stanie zorganizować sprzeciwu wobec wojny. Tegoroczny Nobel jest "fantastyczny" - dodał Podolak.

"Laureaci reprezentują społeczeństwo obywatelskie w swoich krajach. Przez wiele lat wspierali prawo do krytyki władzy i ochronę podstawowych praw obywateli" podkreśliła w uzasadnieniu przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego, Berit Reiss-Andersen.

Jak dodała, Bialacki oraz dwie organizacje z Rosji oraz Ukrainy, "podjęły niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, łamanie praw człowieka i nadużycia władzy".

Czytaj też:

MN/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej