Naukowcy złamali kod genetyczny rozwielitka

Po raz pierwszy w historii naukowcy złamali kod genetyczny zwierzęcia z grupy skorupiaków. Jest nim popularna rozwielitka płochowata.

2011-02-03, 22:17

Naukowcy złamali kod genetyczny rozwielitka
. Foto: SXC

Posłuchaj

DNA skorupiaków złamane: relacja Rafała Motriuka
+
Dodaj do playlisty

Rozwielitki pchłowate wyglądają jak maleńkie krewetki, mają od dwóch do czterech milimetrów długości, są półprzezroczyste. Naukowcy interesują się nimi od kilkuset lat - od momentu wynalezienia mikroskopu.

Teraz genetycy skupili się na gatunku o nazwie rozwielitka pchłowata (Daphniapulex). Jest ona ważnym gatunkiem ważnym w badaniach przyrodniczych, głównie życia w wodzie.

Okazało się, że ten gatunek ma mnóstwo genów, co zaskoczyło samych odkrywców: „Mimo swoich mikroskopijnych rozmiarów rozwielitka ma 31 tysięcy genów, dla porównania człowiek ma ich 23 tysiące, a muszka owocówka 16 tysięcy” - powiedział tygodnikowi "Science" jeden z autorów badań, John Colbourne ze stanowego uniwersytetu w Indianie.

Tak duża liczba genów może wyjaśniać, dlaczego rozwielitki świetnie przystosowują się do trudnych warunków. W razie potrzeby potrafią szybko dostosować się do zmiennych temperatur, małej ilości tlenu, czy dużego zakwaszenia wody. W ekstremalnych sytuacjach mogą nawet wytworzyć nowe części ciała.

REKLAMA

Znajomość ich kodu genetycznego może pomóc w badaniach nad adaptacją innych zwierząt do niesprzyjających warunków.

IAR, aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej