Świątynia Opatrzności Bożej najwyższym kościołem stolicy

Na Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie umieszczono krzyż. Tym samym zamknięto tak zwany "stan surowy otwarty" budowli.

2011-02-18, 16:01

Świątynia Opatrzności Bożej najwyższym kościołem stolicy

Przed zamontowaniem krzyża poświęcił go metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Powiedział, że jest to symboliczne i duchowe wydarzenie bo krzyż jest najważniejszym symbolem chrześcijaństwa.

Dziś zamyka się pewien etap ogromnego przedsięwzięcia rozpoczętego 7 lat temu - powiedział kardynał Kazimierz Nycz. Podkreślił też, że krzyż ma też znaczenie dla dzisiejszego świata, bo krzyż dla człowieka wierzącego, szukającego i człowieka dobrej woli jest punktem odniesienia orientacji całego życia. Krzyż oznacza miłość Boga do człowieka i ludzką jedność między sobą - mówił metropolita warszawski.

Polski Panteon

Świątynia stała się najwyższym kościołem stolicy. Ponad 5-metrowy krzyż zwieńczył kopułę, która ma 28 metrów wysokości. Świątynia Opatrzności Bożej ma wygląd sześcianu z kopułą. Koliste wnętrze będzie przypominało rzymski Panteon. Według projektu, parter to przestrzeń sakralna z ołtarzami i kaplicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Na wyższej kondygnacji, nad nawą boczną, również kolistą, będzie urządzone Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dolny Kościół to miejsce pochówku osób wybitnych - polski Panteon. Nad wejściem głównym do Świątyni zaprojektowano wielką rozetę symbolizującą Bożą Opatrzność. Świątynia Opatrzności Bożej to nie tylko miejsce kultu. Na cały kompleks złożą się między innymi: Instytut Jednania, Instytut i Muzeum Jana Pawła II, Instytut Życia, gdzie znajdą się instytucje charytatywne: hospicjum na 30 osób i stacja krwiodawstwa. Przy świątyni będzie też amfiteatr zaprojektowany z myślą o spotkaniach młodzieży.

IAR/to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej