BBN: w tym roku rozpocznie się wycofywanie polskich wojsk z Afganistanu

Prezydent Bronisław Komorowski chce rozpocząć w tym roku wycofywanie wojsk z Afganistanu - poinformował w komunikacie Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.

2011-02-21, 08:25

BBN: w tym roku rozpocznie się wycofywanie polskich wojsk z Afganistanu

Posłuchaj

Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich
+
Dodaj do playlisty

Jest to zgodne z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta i treścią wystąpienia na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w Lizbonie w listopadzie ubiegłego roku. Takie stanowisko wynika z porównania polskich interesów narodowych z wnioskami z analizy i oceny warunków oraz perspektyw operacji w Afganistanie, a także w pełni mieści się w ramach przyjętej na ostatnim szczycie NATO długofalowej strategii sojuszu wobec Afganistanu - podkreślił Koziej.

Dodał, że redukcja zaangażowania polskiego kontyngentu i zakończenie - zgodnie z ogólnym planem sojuszniczym - udziału w operacji afgańskiej, powinny trwać do 2014 roku.

Proces ten ma być podzielony na trzy etapy. Do końca 2012 roku planowane jest sukcesywne redukowanie zadań i wielkości kontyngentu, prowadzące do zakończenia operacji bojowej, z jednoczesnym oddaniem odpowiedzialności za polską strefę.
W latach 2013-2014 przewidziany jest udział w misji szkoleniowej, z ewentualnym utrzymywaniem gotowości do ograniczonego, alarmowego wsparcia sił afgańskich lub koalicyjnych, w radykalnie zmniejszonym składzie (w bazach i ośrodkach szkolenia) oraz zakończenie zaangażowania w formule operacji wojskowej.

Po 2014 r. utrzymana ma być gotowość do współpracy, w tym wojskowej (np. szkoleniowej, instruktorskiej, technicznej, itp.), z państwem afgańskim na podstawie i zgodnie z wcześniej wynegocjowanym dwustronnym porozumieniem w ramach sojuszniczego partnerstwa.

REKLAMA

Przejście od odpowiedzialności terytorialnej do operacyjnej

-Rozpoczęcie wycofywania żołnierzy musi być zawsze poprzedzone wcześniejszą redukcją zadań operacyjnych. Jednym z podstawowych tego warunków jest przejście od odpowiedzialności terytorialnej do operacyjnej, wyrażające się oddaniem odpowiedzialności za odrębną strefę - uważa Koziej.

- Ostateczne skonkretyzowanie i uszczegółowienie sposobu realizacji tego zamiaru powinno nastąpić przed zbliżającym się terminem podjęcia przez Prezydenta RP decyzji w sprawie użycia kolejnego kontyngentu wojskowego (IX zmiany) w operacji afgańskiej - dodał.

Polski Kontyngent Wojskowy uczestniczy w operacji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF). W ramach tej operacji zapewnia bezpieczeństwo w prowincji Ghazni, w tym ochronę drogi Kabul-Kandahar oraz drogi Ghazni-Sharana na terenie prowincji. Liczy on 2600 żołnierzy, odwód strategiczny to 400 żołnierzy w Polsce z możliwością krótkotrwałego ich użycia w Afganistanie. Od początku polskiej misji w Afganistanie zginęło 23 żołnierzy i jeden ratownik medyczny.

kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej