Australia rewiduje strategię obronną. Wskazano trzy kluczowe obszary

Morze, powietrze i przestrzeń internetowa - to najważniejsze obszary zrewidowanej australijskiej strategii obronnej. Siły zbrojne mają być przede wszystkim zdolne do odstraszania potencjalnych wrogów z dala od wybrzeży.

2023-04-24, 06:43

Australia rewiduje strategię obronną. Wskazano trzy kluczowe obszary
Australia wskazała najważniejsze obszary w strategii obronnej. Zależy jej na odstraszaniu potencjalnych wrogów. Foto: max blain/shutterstock

Minister obrony Australii Richard Marles podkreślił, że dotychczasowa strategia nie spełni już swoich zadań, a w obliczu zbrojeń Chin, które określono jako najbardziej ambitne ze wszystkich krajów od czasów II wojny światowej i działań Pekinu w regionie Indo-Pacyfiku, jego kraj musi być gotów bronić się na morzu, w powietrzu i w sieci.

"Powrót strategicznej rywalizacji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi powinien być postrzegany jako cecha definiująca nasz region i czas" - napisano w raporcie dotyczącym strategii obronnej Australii.

Dlatego w przeglądzie zapowiedziano ściślejszą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi - chodzi m.in. o wspólne plany wojskowe, czy rotację wojsk. Współpraca obronna ma być zacieśniona także z krajami Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej.

Priorytetowe inwestycje w obronność

Australia jako priorytet potraktuje rozwój precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu, produkcję kierowanych systemów broni oraz dyplomację. Strategia podkreśla potrzebę obrony północnych obszarów, gdzie znajdują się bazy, szlaki handlowe i systemy łączności. Zapowiedziano modernizację północnych baz i portów oraz poprawę w magazynowaniu paliwa. Raport wzywa do rozwoju zdolności obrony cybernetycznej i kosmicznej.

REKLAMA

Australijskie Siły Obronne uzyskają zdolności do ataków rakietowych dalekiego zasięgu, zarówno z powietrza, jak i z lądu. Już wcześniej - w ramach paktu AUKUS - Australia ogłosiła, że kluczowym narzędziem nowej strategii będą niewidzialne okręty podwodne o napędzie atomowym. Ponadto w tym roku odbędzie się krótki, niezależny przegląd floty bojowej Marynarki Wojennej.

Pociski przeciwokrętowe

Ponadto przegląd zalecił zakupy taktycznych lotniczych pocisków przeciwokrętowych dalekiego zasięgu dla myśliwców, które wykorzystywane są w australijskich siłach zbrojnych oraz we współpracy z USA opracowanie nowej wersji drona Ghost Bat. Wcześniej, także w ramach paktu AUKUS, Australia i Stany Zjednoczone mają współpracować przy budowie pocisków hipersonicznych o kryptonimie SCIFiRE. W związku z nową strategią plan zakupu 450 bojowych wozów piechoty zostanie ograniczony do 129 sztuk.

W ciągu najbliższych czterech lat Australia wyda na obronność około 13 miliardów dolarów.

Czytaj też:

IAR/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej