Redukcja metanu. Polska czeka na decyzję Europarlamentu
W południe w Parlamencie Europejskim w Strasburgu głosowanie nad przepisami o redukcji metanu w sektorze energetycznym. Europosłowie przyjmą stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami i od wyniku tych rokowań będzie zależał ostateczny kształt regulacji. To kluczowe dla przyszłości polskich kopalń.
2023-05-09, 10:50
Naszym europosłom udało się doprowadzić do złagodzenia rygorystycznych propozycji Komisji Europejskiej co uzgodniły kilkanaście dni temu komisje parlamentarne - środowiska i przemysłu. Wczoraj podczas debaty poświęconej tej sprawie polscy deputowani apelowali o potwierdzenie ustaleń w dzisiejszym głosowaniu.
- Dla Górnego Śląska skąd pochodzę, który jest jednocześnie papierkiem lakmusowym powodzenia europejskiego Zielonego Ładu to kwestia fundamentalna także ze względów gospodarczych i społecznych - powiedziała podczas debaty europoseł Izabela Kloc.
Zgodnie z narodowymi programami
Były premier Jerzy Buzek mówił, że następuje odchodzenie od produkcji węgla, ale stopniowo, zgodnie z narodowymi programami ustalonymi ze związkami zawodowymi. - Ma to kluczowe znaczenie bo chodzi o miejsca pracy i o pozytywny stosunek do naszych działań obywateli Unii Europejskiej - dodał.
Zgodnie z ustaleniami między frakcjami parlamentarnymi, ważnymi dla Polski, które muszą jeszcze dziś byś zatwierdzone, udało się 10-krotnie zwiększyć dopuszczalny poziom emisji metanu. Co więcej nie będzie on liczony na kopalnię, ale na operatora. Zamiast kar za przekroczenie limitów będą opłaty do wykorzystania na inwestycje. Węgiel koksujący nie będzie na razie podlegał żadnym limitom.
REKLAMA
- Za pakiet "Fit for 55" zapłacimy wszyscy. Sprawdź, do czego dąży Unia Europejska
- Polskie spółki węglowe chcą zwiększyć przechwytywanie metanu. To reakcja na postulaty UE
pg, IAR
REKLAMA