Prezydent Komorowski odznaczył pośmiertnie "Żołnierzy Wyklętych"
Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w dniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przekazał członkom najbliższych rodzin żołnierzy nadane pośmiertnie Ordery Odrodzenia Polski.
2011-03-01, 13:00
Posłuchaj
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w tym roku w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
W ramach obchodów, Bronisław Komorowski, wraz z rodzinami ofiar, złożył w Warszawie wieniec przed tablicą pamiątkową na murze więzienia mokotowskiego.
Następnie popołudniu w Pałacu Prezydenckim prezydent odznaczył pośmiertnie 22 "Żołnierzy Wyklętych" za wybitne zasługi dla niepodległości Orderami Odrodzenia Polski. Ordery odebrali członkowie najbliższych rodzin.
Franciszek Batory brat Józefa Batorego pseudonim "Argus" dziękując w imieniu rodzin ofiar podkreślał, że pamięć o "Żołnierzach Wyklętych " potrafiła połączyć polityków. - Za sprawą dwóch prezydentów ci w przeszłości katowani i zabijani bez miejsca wiecznego pochówku przywołani zostali do panteonu narodowej pamięci - zaznaczył.
REKLAMA
Brat zamordowanego Józefa Batorego przyznał, że w ostatnich latach w wielu regionach kraju powstają pomniki upamiętniające "Żołnierzy Wyklętych", ale najważniejsze jest by o tej historii pamiętało zwłaszcza młode pokolenie.
W Pałacu Prezydenckim zaprezentowana została także wystawa fotograficzna poświęcona "Żołnierzom Wyklętym", przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 9 lutego tego roku. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" złożył w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński w hołdzie - jak napisał w uzasadnieniu - "bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu"
rk, aj
REKLAMA
REKLAMA