Skandaliczny tytuł w niemieckiej gazecie po beatyfikacji rodziny Ulmów. Jest interwencja ministra
Niemieckie media próbują upolitycznić beatyfikację rodziny Ulmów. O skandalicznych słowach w tytule jednej z gazet informuje Hanna Radziejowska, kierownik Instytutu Pileckiego w Berlinie.
2023-09-12, 10:29
W niedzielę ok. 37 tys. osób zgromadziło się na Podkarpaciu, by wziąć udział w mszy beatyfikacyjnej Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Uroczystość odbyła się w Markowej, gdzie Ulmowie żyli i zginęli w 1944 r. zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom. To wydarzenie bez precedensu, ponieważ była to pierwsza w historii Kościoła beatyfikacja całej rodziny.
Wydarzenie z uwagą śledziły media na świecie, jednak część komentatorów upolityczniała fakt beatyfikacji. Wśród nich znalazł się niemiecki dziennik "Die Tageszeitung". Lewicowe berlińskie pismo mówi w tytule "PiS beatyfikował Polskę".
Sprawę publikacji opisała w mediach społecznościowych Hanna Radziejowska, kierownik Instytutu Pileckiego w Berlinie.
"W państwie, które nie ukarało zbrodniarzy, i traktowało ich po 1945 jako dobrych obywateli, podrwijmy z Ulmow" - komentuje Hanna Radziejowska.
REKLAMA
Czytaj także:
- Rodzina Ulmów ogłoszona błogosławioną. Prezydent Andrzej Duda: to potwierdzenie wyjątkowości i świętości
- Szydło: jeśli Niemcy chcą pouczać Polaków, niech popatrzą najpierw na zdjęcie Rodziny Ulmów
Do szokującego tytułu odniósł się także minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Zapowiedział pilne rozmowy w tej sprawie "z niemieckimi partnerami".
Szynkowski vel Sęk napisał, że to "skandaliczny tytuł obrazujący powierzchowność niemieckiej »polityki pamięci«". Ocenił, że reakcja Instytutu Pileckiego była właściwa i szybka oraz dodał, że będzie w tej sprawie pilnie rozmawiał "z niemieckimi partnerami".
Czytaj także w PAP.pl: Papież włączył rodzinę Ulmów do grona błogosławionych. To pierwsza taka beatyfikacja
W niedzielnej liturgii beatyfikacyjnej uczestniczyły polskie władze państwowe m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele rządu. Po uroczystości w Markowej para prezydencka złożyła wieniec przed pomnikiem Pamięci Żydów Obywateli II Rzeczypospolitej na cmentarzu wojennym w Jagielle-Niechciałkach. Monument upamiętnia Żydów zamordowanych w Markowej w latach 1942-1944 przez funkcjonariuszy niemieckich formacji okupacyjnych.
REKLAMA
Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Markowej
"Promień światła w ciemności II wojny światowej"
Do beatyfikacji Ulmów nawiązał również papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Nazwał błogosławioną rodzinę "promieniem światła w ciemności II wojny światowej". Przypomniał, że Ulmowie zostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez niemieckich nazistów za ukrywanie Żydów.
- Nienawiści i przemocy, które charakteryzowały tamte czasy, przeciwstawili ewangeliczną miłość. Ta polska rodzina, która stanowiła promień światła w ciemności II wojny światowej, niech będzie dla nas wzorem do naśladowania w rozmachu dobra, w służbie potrzebującemu. Oklaski dla tej rodziny, rodziny błogosławionych - podkreślił Ojciec Święty.
Czytaj także:
- Uroczystości w Markowej. Kard. Müller: powinna tu być przewodnicząca KE lub prezydent Niemiec
- Beatyfikacja rodziny Ulmów. Wiceprezes IPN: dzięki tej uroczystości prawda historyczna może zostać w pełni ukazana [WIDEO]
pg,TT,iar,pap
REKLAMA
REKLAMA