PO chce nielegalnych migrantów w Polsce. Poseł Platformy: powinniśmy przyjąć mechanizmy UE
- Jeżeli weszliśmy do Unii Europejskiej i jesteśmy w niej, powinniśmy również przyjąć mechanizmy, które w Unii panują, a więc mechanizmy solidarnościowe, także pakt migracyjny - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Gelert (Platforma Obywatelska), która o kwestii nielegalnej migracji do Europy dyskutowała z Elżbietą Zielińską (Prawo i Sprawiedliwość).
2023-10-03, 09:25
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że w najbliższych dniach sprzeciwi się przyjęciu paktu migracyjnego przez Unię Europejską. Szef rządu poinformował, że w tym tygodniu będzie reprezentował Polskę na szczycie Rady Europejskiej w Hiszpanii, która przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej.
Premier podkreślił, że postawi "twarde weto przeciwko przyjmowaniu nielegalnych imigrantów do Polski".
"Mechanizm przyjmowania migrantów powinien dotyczyć i Polski"
Elżbieta Gelert zaznaczyła, że skoro Polska jest w Unii Europejskiej, to powinna popierać całe prawo europejskie.
- Jeżeli taki mechanizm będzie dotyczył wszystkich krajów, powinien dotyczyć i Polski. Jeżeli nie chcemy przyjmować migrantów, musimy płacić odszkodowanie, o czym też było mówione wcześniej. Nie widzę, aby to było jakieś zalewanie migrantami akurat naszego kraju - stwierdziła poseł PO.
REKLAMA
"UE nie zachowuje się solidarnie"
- Unia Europejska w wielu swoich decyzjach, na wielu płaszczyznach, nie zachowuje się solidarnie. Widać to także na przykładzie nielegalnych migrantów. Na Lampedusę przybywają kolejne łodzie, a premier Włoch słyszy, że Niemcy nie przestaną finansować organizacji, które tych imigrantów po prostu przywożą. Wiemy, że jest to połączone ze zorganizowaną przestępczością (…). Ta solidarność powinna być wyraźna, i to robili Polacy, w kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy. My, jako Polacy okazaliśmy tę solidarność wobec drugiego człowieka, ale kiedy przyszło do solidarności z Polską, z tym że przez nasze granice przeszło kilka milionów osób, to wówczas struktury unijne tej solidarności nie okazały - odpowiadała Elżbieta Zielińska.
Zobacz również na tvp.info: "Obowiązkowa solidarność". Co wynika z paktu migracyjnego?
W ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o przyspieszeniu prac nad przepisami w sprawie paktu migracyjnego. Niemcy zmieniły wówczas zdanie w sprawie unijnego rozporządzenia, które do tej pory blokowały wraz z grupą innych krajów, w tym Polską i Węgrami.
Posłuchaj
Pakt migracyjny. Nie tylko polski rząd jest przeciw
Pakt migracyjny określa warunki wdrożenia procedur nadzwyczajnych i liczby migrantów do przyjęcia przez państwa członkowskie oraz opłat za każdą osobę w przypadku odmowy.
REKLAMA
Ostatni element paktu migracyjnego, dotyczący sytuacji kryzysowych, miał być uzgodniony przez kraje członkowskie przed wakacjami, ale nie było potrzebnej do tego większości. Do Polski i Węgier - czyli zdecydowanych przeciwników paktu - dołączyły wtedy Austria, Czechy, Holandia, Niemcy i Słowacja.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Dwie strony
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Goście: Elżbieta Gelert (Platforma Obywatelska), Elżbieta Zielińska (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 03.10.2023
Godzina emisji: 8.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA