Komorowski: powinniśmy myśleć o wspólnocie między Polską a Węgrami
Prezydent Polski Bronisław Komorowski i prezydent Węgier Pal Schmitt wzięli udział w uroczystościach związanych z Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
2011-03-23, 13:31
Posłuchaj
W przemówieniu Komorowski przypomniał historię walk o wolność, która w 1956 roku zbliżyła oba kraje.
- W Polsce październik '56 roku kojarzył się z wielką nadzieją. Już nie z ofiarami, które padły na ulicach Poznania, ale z nadziejami na poprawienie systemu, na odzyskanie wolności - mówił prezydent.
- Na Węgrzech październik '56 roku, a także następne tygodnie, następne miesiące po nim to pamięć o dramatycznej próbie naprawy systemu, a potem pamięć o rewolucji, o narodowym powstaniu utopionym we krwi - powiedział.
- Warto pamiętać o tej szczególnej klamrze spinającej losy polskie i węgierskie. Dziś wspólnota i przyjaźń polsko-węgierska może już się realizować inaczej. Historia, która nie obeszła się dobrze ani z Węgrami ani z Polakami skłania nas do myślenia o wspólnocie budowanej na ofierze. Chciałbym bardzo, aby przyjaźń polsko-węgierska trwała i rozwijała się również poprzez bezpośrednie relacje między Polakami i Węgrami, między miastami, w ramach współpracy gospodarczej, w ramach współdziałania w NATO, Unii Europejskiej - dodał prezydent.
Poznań - Budapeszt - Rozstrzelane Miasta
Jak powiedział prezydent Schmitt, bliskość obu narodów wynika ze wspólnych doświadczeń historycznych, wzajemnych zainteresowań kulturalnych i braterstwa dusz.
- Powstanie czerwcowe 1956 roku w Poznaniu trafiło do serca Węgrów. Wydarzenia w październiku na Węgrzech znalazły szczere zrozumienie w społeczeństwie polskim. Masowe demonstracje organizowane tu w Polsce, organizowanie zbiórek krwi i transportów pomocy to bezprecedensowe gesty w stosunkach między krajami socjalistycznymi, będącymi pod wpływem Sowietów - powiedział.
Podczas wizyty w stolicy Wielkopolski, Bronisław Komorowski i Pal Schmitt złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi najmłodsze ofiary powstań z 1956 roku - zastrzelonego 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu Romka Strzałkowskiego oraz Petera Mansfelda, który za udział w węgierskim powstaniu w październiku 1956 roku został skazany na śmierć. Złożyli też kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca.
Na zakończenie wspólnej wizyty prezydenci otworzą wystawę "Poznań - Budapeszt - Rozstrzelane Miasta". Zarówno w Poznaniu, jak i na Węgrzech, w 1956 roku doszło do powstań, które zostały krwawo stłumione.
W 2007 roku Sejm RP i Parlament Republiki Węgierskiej uchwaliły jednogłośnie, że 23 marca będzie Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
IAR,PAP,kk
REKLAMA