Kryzys na rynku żywności w UE. "Rosja postanowiła zagłodzić rolników"

2024-02-28, 14:35

Kryzys na rynku żywności w UE. "Rosja postanowiła zagłodzić rolników"
Między lipcem 2022 r. a lipcem 2023 r. obowiązywało porozumienie między ONZ, Turcją i Rosją, które umożliwiało eksport zbóż przez Morze Czarne. W tym czasie z ukraińskich portów wypłynęło ponad 1000 statków ze zbożem i innymi produktami spożywczymi. Foto: shutterstock.com/Photoagriculture

- Szacuje się, że w Polsce na koniec czerwca będziemy mieli w silosach ponad 9 mln ton zboża, co stanowi ok. 30 proc. wszystkich zapasów zboża w UE, a za chwilę będą żniwa. To olbrzymie ilości, potrzebne są systemowe rozwiązania, o których zaczyna się mówić w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

We wtorek w Warszawie odbyły się protesty rolników. Postulaty polskich rolników to: odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, a także obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Wspólny rynek żywności. "W UE nie ma embarga na produkty z Ukrainy"

Andrzej Gantner zwrócił uwagę na globalny charakter rynku żywności. - Nie jesteśmy samotną wyspą, trzeba pamiętać o tym, że w UE nie ma embarga na produkty z Ukrainy. Mamy takie kraje jak Włochy czy Hiszpania, które importują zboże z Ukrainy. Polska jest dużym eksporterem zboża, mamy nadwyżkę sięgającą 10 mln ton, dla nas eksport zboża jest bardzo ważny, także ważny jest rynek Unii - zaznaczył.

"Rosja postanowiła zagłodzić rolników"

- Unia przegrywa wojnę żywnościową z Rosją, która w pierwszej fazie wojny z Ukrainą postanowiła zagłodzić świat i obcięła nawet swój własny eksport, myśląc, że to wywoła niepokoje społeczne, ale gdy stwierdziła, że to nic nie przynosi, postanowiła zagłodzić rolników, doprowadzić do poważnego tąpnięcia cen na rynkach światowych. Rosja wypuściła potężne ilości zboża po bardzo dumpingowych cenach, a niektórym krajom zaoferowała je po cenie frachtu, czyli praktycznie za darmo, doprowadzając do bardzo poważnego kryzysu na rynku. Unia tę wojnę przegrała. Skoro w UE wiedziano, że takie rzeczy się dzieją, może - zamiast otwierać rynek - trzeba było przeznaczyć środki na to, żeby te nadwyżki z niego zdejmować - zauważył. 

Posłuchaj

Andrzej Gantner o protestach rolników (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:03
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Odejście od Zielonego Ładu to jeden z postulatów rolników podczas protestów odbywających się od kilku tygodni w Polsce, ale także w innych krajach UE.

Europejski Zielony Ład wprowadza szereg wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa, umożliwiających osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcję użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 proc. areału ziemi pod uprawy ekologiczne.

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ewa Wasążnik

Gość: Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności

Data emisji: 28.02.2024

Godzina emisji: 13.06

PR24/ka/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej