Droga Krzyżowa w Koloseum bez papieża. "Pozostał w Watykanie"

Papież Franciszek wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie przybył do rzymskiego Koloseum, by przewodniczyć Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek. Papież pozostał w Watykanie - podała telewizja RAI tuż przed transmisją nabożeństwa. Watykan tłumaczy zmianę troską o "zachowanie zdrowia" Franciszka. Jeszcze wczesnym wieczorem Watykan potwierdził, że papież będzie przewodniczyć Via Crucis.

2024-03-29, 21:57

Droga Krzyżowa w Koloseum bez papieża. "Pozostał w Watykanie"
Papież Franciszek nie uczestniczył w Drodze Krzyżowej w Koloseum, pozostał w Watykanie. Foto: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Po godzinie 21.00 watykańskie biuro prasowe podało, że w trosce o "zachowanie zdrowia" papieża przed sobotnią mszą Wigilii Paschalnej obserwuje on Drogę Krzyżową z Domu Świętej Marty, gdzie mieszka.

Od ponad miesiąca Franciszek ma problemy z głosem z powodu infekcji dróg oddechowych, jaką przeszedł.

Droga Krzyżowa. Rozważania papieża do 14 stacji

"Modlitwa z Jezusem na drodze krzyża" - to tytuł rozważań papieża, odczytywanych przy kolejnych stacjach. Czytała je między innymi prezenterka dziennika w telewizji RAI Giorgia Cardinaletti.

Franciszek poświęcił rozważania ofiarom wojen, kobietom nękanym przemocą, porzuconym osobom starszym, dzieciom nienarodzonym, prześladowanym chrześcijanom.

REKLAMA

Zachęcił każdego do refleksji: "Czy w obliczu tragedii świata moje serce jest z lodu czy wybucha płaczem? Jak reaguję na szaleństwo wojny, na twarze dzieci, które nie potrafią się już uśmiechać, na matki, które widzą je niedożywione i głodne, i którym brak już łez?".

Papież napisał też o internetowych hejterach podkreślając, że "nie trzeba nawet makabrycznego orszaku: wystarczy klawiatura, aby obrażać i publikować wyroki".

W rozważaniach jest modlitwa: "Ojcze, miej miłosierdzie dla nas i świata całego", "Jezu - zachowaj Kościół i świat w pokoju".

Jak dodał papież, "żyjemy w bezlitosnych czasach i potrzebujemy współczucia".

REKLAMA

Tysiące ludzi wokół Koloseum

Przy 14 stacjach Via Crucis krzyż nieśli między innymi: zakonnice klauzurowe, pustelnik, rodzina, osoby niepełnosprawne, podopieczni ośrodków pomocy, członkowie grupy modlitewnej, spowiednicy z rzymskich bazylik, migranci, katecheci, proboszczowie z Wiecznego Miasta, młodzież, przedstawiciele Caritas.

Pochodnie nieśli studenci.

Wokół Koloseum zgromadziły się tysiące ludzi.

Czytaj także:

PAP/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej