Jak pisze agencja Kyodo, TEPCO uspokaja, że wykryty w gruncie pluton nie zagraża zdrowiu. W związku z tym zdecydowano o nieprzerywaniu pracy elektrowni.
Pluton znajdował się w prętach paliwowych w jednym z reaktorów uszkodzonej elektrowni. Według Tokyo Electric Power Co (TEPCO) radioaktywny metal "mógł przedostać się z paliwa jądrowego".
Wcześniej eksperci pracujący w uszkodzonej elektrowni Fukushima wykryli silnie skażoną wodę na zewnątrz budynków chroniących reaktory. Zdaniem japońskich inżynierów, mogło dojść do wycieku wody z reaktora numer dwa.
Skażoną wodę wykryto w tunelu serwisowym. Jeden z jego końców znajduje się zaledwie 55 metrów od brzegu morza. TEPCO poinformowalo, że skażona woda nie wyciekła do morza.
Czytaj więcej w serwisie specjalnym: Katastrofa w Japonii>>>
IAR,kk