Polacy uwielbiają wyjazdy. Podpowiadamy, jakie kierunki warto wybrać na majówkę

2024-04-24, 11:45

Polacy uwielbiają wyjazdy. Podpowiadamy, jakie kierunki warto wybrać na majówkę
Góry to bardzo popularny rejon na spędzanie czasu wolnego. Foto: oneinchpunch/Shutterstock

– Wybieramy aktywny wypoczynek, lokalne atrakcje i szlaki kulinarne – mówi w rozmowie z portalem polskieradio24.pl Jacek Janowski, wicedyrektor departamentu wsparcia rozwoju turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej. Podpowiadamy, gdzie warto wybrać się na majówkę i jakie atrakcje Polski poznać.

W długi weekend coraz częściej decydujemy się na podróże. Ponad 43 proc. Polaków wyjedzie w tym roku na majówkę, głównie spędzając ją w naszym kraju. Kilka dni wolnych to doskonała okazja, by wyruszyć w drogę i poznać nowe miejsca na mapie Polski.

Przemysław Goławski: Polacy chcą odpocząć od zgiełku miast lub miejsc, w których są na co dzień, a także zobaczyć inne kierunki w kraju. Jak wyglądają wybory Polaków?

Jacek Janowski, wicedyrektor departamentu wsparcia rozwoju turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej: W ogóle uwielbiamy wyjeżdżać na weekendy, a szczególnie kiedy to są długie weekendy. W tym roku to wyjątkowa okazja, dlatego że weekend majowy jest rzeczywiście długi. Wystarczy dołożyć jeden dzień wolnego i mieć pięć dni urlopu lub dołożyć dodatkowe dwa dni i mamy dziewięć dni fajnego wyjazdu, jeżeli taki planujemy.

Jakie rejony są szczególnie chętnie wybierane? Czy majówka to czas, kiedy popularne są turystyczne "żelazne punkty" w kraju? Gdy zaczyna się czas wolny, Polacy ruszają na Mazury, w góry i nad morze? Czy odkrywamy nowe kierunki?

Przede wszystkim chcemy pojechać na taki wypoczynek i taki wyjazd majówkowy, żeby wypocząć i zrelaksować się. Tak odpowiada większość z Polaków w naszych badaniach, to wskazanie 40 proc. osób. Druga duża grupa badanych wskazuje, że potrzebuje wyjechać w miejsca, w których można uprawiać turystykę aktywną. Bardzo często też odwiedzamy rodziny, krewnych i znajomych, u których możemy się zatrzymać. To ponad 20 proc. badanych, którzy preferują tego typu wycieczki.

Najczęściej wybierane góry

Jeżeli chodzi o kierunki wyjazdu, to bardzo często na majówkę wyjeżdżamy w góry. To jest nasz główny kierunek - i to góry w różnych regionach Polski. Niekoniecznie mówimy tu o Tatrach, ale jest to też Dolny Śląsk, region śląski, Podkarpacie. Świętokrzyskie też ma wiele atrakcji turystycznych, jeżeli chodzi o wyjazdy górskie.

Na drugim miejscu są wyjazdy nad morze lub w miejsca nad jeziorami. Wyjeżdżamy też do innych miast i lokalizacji turystycznych, gdzie też możemy wypocząć i się zrelaksować.

To miejsca, które rzeczywiście są znane, a jakie są te, które wymagają odkrycia? Czy są jakieś obszary, które powoli są bardziej rozpoznawane wśród Polaków? Niektórzy mówią o urokach Podlasia, jeszcze inni wskazują, że spośród gór, które pan wymieniał, można pomyśleć o Górach Stołowych. Są zapewne jeszcze inne obszary, które wymagają bliższego poznania.

Oczywiście. Tutaj możemy być zaskoczeni. Nawet tym, że jadąc nad morze, możemy wypoczywać na sposób aktywny, niekoniecznie przebywając na plaży. Bardzo dobrze rozwinięte są szlaki rowerowe w regionie pomorskim i w regionie zachodniopomorskim. Pokazują, że możemy pojechać nad morze po to, żeby odpoczywać aktywnie.

Sezon kajakowy i żeglarski

Pamiętajmy również o tym, że majówka to już jest czas, kiedy otwiera się sezon żeglarski, sezon kajakowy. Wspomniał pan o Podlasiu, tam też jest duża oferta turystyczna, jeżeli chodzi o wypoczynek na wodzie, właśnie w kajaku. To połączenie aktywności, ale również kontaktu bezpośrednio z naturą.

Polecam również wyjazd w Bieszczady. One kojarzą się przede wszystkim z różnego rodzaju spacerami, zwiedzaniem miejsc, bardzo ciekawych, gdzie możemy spotkać bardzo często niewielu turystów. Myślę, że największą atrakcją turystyczną Bieszczad w tej chwili są Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe.

Drezyny rowerowe i szlaki kulturowe

W Uhercach Mineralnych można przemierzać Bieszczady, podróżując aktywnie, poruszając się po szynach, ale jednak siłą swoich nóg, podobnie jak na rowerze. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to jedna z atrakcji turystycznych regionu podkarpackiego, która była wyróżniona w ubiegłym roku certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej, najważniejszą nagrodą w polskiej turystyce.

Łącząc aktywność na drezynach rowerowych, możemy poznać różne lokalizacje w okolicy, jak chociażby Sanok, gdzie możemy odwiedzić między innymi Skansen Ludowy, czy w okolicy, w Kośnie, Centrum Szkła. To są takie miejsca, kiedy możemy połączyć turystykę aktywną, ale również turystykę kulturową, poznać tradycję, kulturę z dawnych czasów.

Czy w ostatnich latach pojawiły się jeszcze inne regiony i atrakcje, może również te, które zostały wyróżnione przez Polską Organizację Turystyczną, o których warto wspomnieć?

Tak naprawdę każdy region Polski ma ciekawe atrakcje. Warto powiedzieć o szlakach kulinarnych. Turystyka bardzo kojarzy nam się z odkryciami kulinarnymi. Możemy poznać nie tylko tradycje i kultury, ale również smaki regionów.

Czytaj także:

Polecam skorzystanie z takiego typu szlaków, jak chociażby Smaki Śląskie w regionie śląskim. Śląsk to również region obecnie bardzo kojarzony z turystyką. Mamy tam szlak zabytków techniki województwa śląskiego, który możemy zwiedzać niezależnie od pogody, jaka nas spotka. To też Szlak Orlich Gniazd, gdzie możemy spędzać czas aktywnie.

Szlaki tematyczne i aktywny wypoczynek

Ciekawy jest region małopolski, to nie tylko Kraków i Zakopane, miejsca, które oczywiście przyciągają dużą ilość turystów. Tu atrakcją jest przede wszystkim szlak architektury drewnianej województwa małopolskiego. To dziesiątki różnego rodzaju obiektów sakralnych, w których odbywają się różne wydarzenia sakralne, muzyczne, kulturowe, do których odwiedzenia serdecznie zapraszam, bo zostały też wyróżnione certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.

Oczywiście jest też Warszawa i Mazowsze. Często mówimy o tym, że Mazowsze to głównie Warszawa, ale to nieprawda. Mazowsze ma bardzo wiele różnego rodzaju atrakcji turystycznych, gdzie również możemy wypoczywać, czy to w kajaku, czy na rowerze. Tego typu miejsc na Mazowszu jest bardzo dużo.


Posłuchaj

Jacek Janowski, wicedyrektor departamentu wsparcia rozwoju turystyki Polskiej Organizacji Turystycznej w rozmowie z Przemysławem Goławskim. 10:24
+
Dodaj do playlisty

 

Podobnie jest w regionie kujawsko-pomorskim, gdzie prowadzona jest w tej chwili nowa strategia pod nazwą Konstelacja Dobrych Miejsc, gdzie możemy zobaczyć miejsca w całym regionie kujawsko-pomorskim, które są związane z jego kulturą i tradycją.

Polska Organizacja Turystyczna przygotowała raport, który pokazuje statystyki dotyczące wyborów Polaków. Wskazuje, że coraz więcej naszych rodaków decyduje się na wyjazd na czas majowego weekendu. Co jeszcze mówi ten dokument?

W tym roku widzimy z badań, że 43 proc., Polaków planuje wyjazd majówkowy, i to jest wyjazd albo w kraju, albo za granicę, ale zdecydowanie z naszych badaniach wynika, że jednak Polacy będą wypoczywać w kraju. Dzieje się tak z różnych względów i to jest bardzo dobra wiadomość. I to też jest ważne, że w porównaniu z ubiegłym rokiem 10 proc. więcej Polaków decyduje się na wyjazd majówkowy. To pokazuje, że jednak chcemy odpocząć, potrzebujemy wypoczynku. Myślę, że przez dłuższą majówkę, możemy sobie bardziej pozwolić na to, aby wyjechać.

Zgodnie z raportem 10 procent więcej Polaków decyduje się na wyjazdy. Co mogło wpłynąć na tę zmianę? Czy to lepsza sytuacja finansowa, czy przekonujemy się do tego, żeby wybierać lokalizacje w Polsce, czy może bardziej doceniamy czas wolny, żeby wykorzystać go, rzeczywiście odpoczywając od pracy?

Argumentów może być kilka. Na pewno to, że mamy taką możliwość, że możemy dłużej wypocząć podczas długiego weekendu majowego. Mamy kumulację dni wolnych i wcześniej podchodzimy do planowania tego typu weekendu. Druga rzecz jest też taka, że potrzebujemy wypoczynku. Mamy na co dzień wiele pracy i wiele różnych problemów - taki wyjazd bardzo pomaga w regeneracji zdrowia i regeneracji w ogóle, pomaga w relaksie, dlatego szukamy takiego wypoczynku.

Cenne mikrowyjazdy

Same wyjazdy też mogą być różne. Każdy może sobie pozwolić na inny cel wyjazdowy. Widzimy, że wielu Polaków korzysta z bliskich wyjazdów, tak zwanych mikrowyjazdów, czyli wypoczynku w obrębie naszego regionu, w obrębie naszego miasta, bardzo często naszej gminy, niekoniecznie połączonego z noclegiem.

Możemy sobie na to pozwolić, bo na pewno jest mniejszy koszt organizacji tego typu wyjazdu, a jednocześnie wszystkie polskie regiony mają niesamowicie ciekawą, atrakcyjną ofertę turystyczną w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Rozmawiał Przemysław Goławski

Czytaj także:

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej