Ostatnie pożegnanie Ludwiki Wujec. "Stała się symbolem siły i odwagi"
Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz byli opozycjoniści pożegnali na warszawskich Powązkach Wojskowych Ludwikę Wujec. Była działaczka demokratycznej opozycji zmarła 26 maja w wieku 83 lat.
2024-05-29, 18:45
Były prezydent Bronisław Komorowski wspominał ogromne zaangażowanie ideowe, pracowitość i dobroć zmarłej i jej męża Henryka Wujca. - Oni zawsze byli razem i Ludka i Heniek i myślę tak pozostaną w naszej pamięci. Pewnie już są w tej chwili razem ponownie. Szli przez życie potwierdzając własnym przykładem taką głęboką wiarę, że ważniejsze jest być niż mieć, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy i że często trzeba za własne poglądy płacić dużą cenę - powiedział Bronisław Komorowski.
W okresie PRL Ludwika i Henryk Wujcowie angażowali się w niesioną przez KOR pomoc osobom represjonowanym po wydarzeniach w Radomiu i Ursusie, organizowali prasę podziemną, uczestniczyli w protestach, działali w Solidarności. Oboje byli internowani w stanie wojennym.
- Heniek i Ludka to były instytucje. Zawsze widzieliśmy ich razem, ale to były osobowości osobne, inne. To zaskakujące, że ludzie wychowani w innych tradycjach tworzyli takie dobre małżeństwo i działali wspólnie. Ludwika to przede wszystkim wielkonakładowe pismo "Robotnik" dla robotników, które odegrało wielką rolę w przygotowaniu Sierpnia 1980 roku - powiedział były działacz opozycji demokratycznej senator Bogdan Borusewicz.
Posłuchaj
Rodzina zmarłej podkreślała, że zawsze będzie pamiętać i podziwiać aktywność oraz jej zdolność działania. - Moja babcia była silna, dobra, zabawna i strasznie mądra. Będzie brakować mi jej opowieści, poczucia humoru, jej herbaty - wyznał Kuba Wujec.
REKLAMA
Profesor Monika Płatek wspominała nauczycielkę i wychowawczynię Ludwikę Wujec: "Dzięki niej staliśmy się klasą z klasą. Przed nią byliśmy nauczani. Dzięki niej zaczęliśmy się uczyć".
"Stała się symbolem siły i odwagi"
Ludwika Wujec była asystentką Tadeusza Mazowieckiego w czasie obrad Okrągłego Stołu. W wolnej Polsce działała między innymi w Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Była też radną warszawską. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych, który odczytał jego zastępca Tomasz Bratek, przypomniał słowa Ludwiki Wujec: "Nie chodzi o to, by pomagać tylko swoim, trzeba pomagać tym, którzy tego potrzebują, nawet jeśli nas nie rozumieją". Podkreślił, że są one wyrazem zarówno jej zaangażowania w działalność społeczną, jak i niezłomnej postawy w walce o demokratyczne wolności.
Posłuchaj
"Dzięki silnym przekonaniom i życiu pełnemu pasji do pomagania innym pani Ludwika stała się symbolem siły i odwagi, a jej wkład w historię naszego kraju pozostanie na zawsze niezapomniany" - napisał prezydent Warszawy.
Ludwika Wujec otrzymała między innymi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Wolności i Solidarności. Spoczęła w grobowcu obok swojego męża Henryka Wujca.
REKLAMA
- Głodówka w kościele św. Marcina. Pierwszy protest KOR
- Komunikat KOR. Jawna obrona robotników przed represjami władz PRL
IAR,PAP,pkur
REKLAMA