Masowa śmierć grindwali. Żaden nie przeżył

2024-07-12, 19:20

12 grindwali długopłetwych, które jeszcze żyły, gdy je odnaleziono na plaży na jednej ze szkockich wysp, trzeba było uśpić. Oznacza to, że utknięcia na brzegu nie przeżyło całe, liczące 77 osobników stado.

W czwartek British Divers Marine Life Rescue, organizacja zajmująca się ratowaniem morskich zwierząt, przekazała, że otrzymała informację o stadzie 77 grindwali, które utknęły plaży na brzegu wyspy Sanday w archipelagu Orkadów, z których 12 jeszcze żyło. Ostrzegła już wówczas, że jest wątpliwe, czy uda się je uratować, bo zwierzęta – wśród których były samce, samice i młode – znajdowały się na brzegu od co najmniej kilku godzin.

"Niestety, pozostałe 12 grindwali zostało poddanych eutanazji z powodu pogorszenia się ich stanu po wielu godzinach spędzonych na plaży" – poinformowała BDMLR, wyjaśniając, że gdy tego typu duże ssaki morskie znajdują się poza wodą, ich organy często ulegają zmiażdżeniu pod naciskiem ciężaru własnego ciała.

"Podłoże, na którym się znajdują, jest też niezwykle miękkie, co oznacza, że zapadły się jeszcze głębiej w piasek, gdy obmył je przypływ, więc niestety nie były w stanie samodzielnie się unieść" - dodano w oświadczeniu.

Chciały pomóc swoim krewnymi, które trafiły na plażę

Eksperci mówią, że na razie nie wiadomo, co spowodowało, że całe stado znalazło się na brzegu, ale prawdopodobnie jeden z osobników wpadł w tarapaty, a reszta stada próbowała pomóc.

Grindwale długopłetwe (Globicephala melas), ssaki z rodziny delfinowatych, mają bliskie więzi społeczne i kiedy jeden z członków stada wpada w kłopoty, inne często podążają za nim, co prowadzi do tego typu wypadków. Możliwe jest także, że znalazły się zbyt blisko brzegu w czasie przypływu, a gdy morze zaczęło się cofać w czasie odpływu, utknęły na brzegu.

Najgorszy przypadek od 100 lat

Stacja BBC podała, że to prawdopodobnie najgorszy tego typu wypadek w Wielkiej Brytanii od 1927 roku, gdy utknięcia na brzegu na północy Szkocji nie przeżyło 126 spośród liczącego ponad 130 osobników stada szablogrzbietów waleniożernych, które również należą do rodziny delfinowatych.

Z kolei niemal równo rok temu stado 55 grindwali długopłetwych utknęło na brzegu wyspy Lewis w archipelagu Hebrydów. Gdy je odnaleziono, żyło jeszcze 15 z nich, ale tylko jednego udało się wypuścić z powrotem do wody, a pozostałe trzeba było uśpić.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/sw

REKLAMA

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej