W Senegalu pojawiło się tajemnicze zwierzę. Zniknęło na 24 lata

Zagrożony wygięciem łuskowiec olbrzymi pojawił się ponownie w Senegalu po blisko 24 latach nieobecności. Tym samym powróciła nadzieja, że tajemnicze zwierzę przetrwa, mimo kłusownictwa i wylesiania terenów Afryki Zachodniej.

2024-06-04, 18:27

W Senegalu pojawiło się tajemnicze zwierzę. Zniknęło na 24 lata
Pangolin to jedyny ssak pokryty łuskami . Foto: Shutterstock/Vickey Chauhan

Naukowcy, którzy zajmują się badaniami m.in. pangolinów w Afryce, przekazali, że ostatnia udokumentowana obserwacja łuskowca olbrzymiego w Senegalu miała miejsce w Parku Narodowym Niokolo-Koba w 1999 roku.

Łuskowce zagrożone wyginięciem

Obawiali się, że ogromne zainteresowanie tymi zwierzętami przez kłusowników, m.in. z powodu dużego popytu na rzekomo lecznicze lub magiczne działanie ich łusek i mięsa, doprowadziło do ich wyginięcia. Łuskowce są jednymi z najczęściej przemycanych ssaków świata. 

- Nikt nie podejrzewał, że łuskowce wciąż żyją w [tym parku] - powiedział Mouhamadou Mody Ndiaye z organizacji Panthera, która monitoruje dziką przyrodę

Park Narodowy Niokolo Koba posiada wyjątkową bioróżnorodność przyrody. Niestety często trudno ją udokumentować. Monitoring ułatwiają tzw. fotopułaki - kamery połączone z czujnikiem ruchu, które parkach narodowych Senegalu pomaga instalować organizacja Panthera. To dzięki tym urządzeniom udało się uchwycić zdjęcia łuskowca olbrzymiego, ale nie tylko.

REKLAMA

"Udokumentowano również 45 innych gatunków ssaków, potwierdzając różnorodność biologiczną tego regionu Zachodnioafrykańskiego" - przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele The IUCN SSC Pangolin Specialist Group.

Wyjątkowość łuskowców

Łuskowce należą do staroświeckiej grupy bezzębnych ssaków pokrewnych z drapieżnymi, specjalizujących się w zjadaniu mrówek i termitów. Jako jedyne ssaki są pokryte łuskami, dzięki czemu swoim wyglądem przypominają szyszkę.

Czytaj także:

kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej