Milioner przekopał wał, by ratować swoją inwestycję? Śledztwo nabiera tempa

Biegli wyznaczeni przez prokuraturę sprawdzają przekop w nasypie, który miał spowodować zalanie części dzielnicy Cieplice w trakcie powodzi w Jeleniej Górze.

2024-09-23, 18:24

Milioner przekopał wał, by ratować swoją inwestycję? Śledztwo nabiera tempa
Przyspiesza śledztwo w sprawie przerwania wału w Jeleniej Górze. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

- Od opinii biegłych zależy dalszy bieg postępowania - powiedziała Polskiemu Radiu rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Ewa Weglarowicz-Makowska. Jak dodała, jednym biegłym jest hydrolog, który będzie ustalał stan hydrologiczny w miejscu zdarzenia. Drugim jest geodeta, który został powołany w celu ustalenia charakteru zabudowy.

- Trzeba będzie ustalić, czy ten przekop został wykonany w wale przeciwpowodziowym w dosłownym tego słowa znaczeniu, czy to też był inny wał, o którym potocznie mówi się, że jest to wał przeciwpowodziowy - dodała Weglarowicz-Makowska.

Posłuchaj

Kolejny krok w śledztwie w sprawie przerwania wału w Jeleniej Górze (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Powódź w mieście

Jeleniogórskie Zatorze zostało zalane w niedzielę 15 września. Według mieszkańców przekopana została stara grobla po stawie rybnym, na polecenie właściciela pobliskiego ośrodka wypoczynkowego, który chciał ochronić swój teren przed powodzią. Skutkiem miało być uwolnienie dużej ilości wody, która spłynęła na teren miejski i zalała kilka ulic, piwnice w domach i ogródki.

W środę jeleniogórscy radni wysłuchają informacji prezydenta miasta o powodzi w mieście. Poszkodowani mieszkańcy zapowiadają, że przyjdą na sesję Rady Miejskiej. Rozważają też pozew zbiorowy przeciwko właścicielowi ośrodka.

Stan klęski żywiołowej

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie dolnośląskim stan klęski żywiołowej wprowadzono w powiatach: kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz w miastach na prawach powiatu - Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej