Sąd odroczył rozprawę ws. wniosku o list żelazny dla Pawła Szopy

Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył do wtorku posiedzenie w sprawie listu żelaznego dla Pawła Szopy. Sąd chce potwierdzenia, że twórca marki Red in Bad przebywa za granicą.

2024-10-02, 10:15

Sąd odroczył rozprawę ws. wniosku o list żelazny dla Pawła Szopy
Trwa postępowanie wobec Pawła Szopy ws. afery w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Foto: Shutterstock.com/policja.pl

O odroczeniu poinformował pełnomocnik Pawła Szopy, mecenas Jacek Dubois. - Sąd chce mieć świadomość, że sytuacja od czasu wniosku o list żelazny się nie zmieniła, czyli że nasz klient przebywa za granicą - powiedział mecenas.

- Rozprawa jest odroczona i w tym czasie zarówno strona obrończa, jak i oskarżycielska mają w tym zakresie przedstawić stosowne dowody, bo to jest warunek wydania listu żelaznego i akurat tutaj nie ma sporu pomiędzy prokuraturą, a obroną, bo nasz klient przebywa za granicą - mówił Jacek Dubois.


Posłuchaj

Rozprawa ws. listu żelaznego dla Pawła Szopy odroczona do wtorku (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

"Potrzymaliśmy sprzeciw"

Prokurator Tomasz Tadla z Prokuratury Krajowej powiedział, że wyraził sprzeciw wobec wniosku Pawła Szopy.

REKLAMA

- Dzisiaj również podtrzymaliśmy sprzeciw co do zastosowania listu żelaznego. Nie był to jeszcze etap, gdzie mogłem przedstawić szczegółową argumentację, ponieważ sąd zobowiązał strony do tego, aby dostarczyć pewne dokumenty potwierdzające aktualność jakichkolwiek przesłanek co do tego, aby zastosować wobec podejrzanego list żelazny - mówił Tomasz Tadla.


Posłuchaj

Prokurator Tomasz Tadla z Prokuratury Krajowej powiedział, że wyraził sprzeciw wobec wniosku Pawła Szopy (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek o list żelazny dla byłego szefa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michała K. List żelazny daje gwarancję powrotu do kraju i odpowiadania z wolnej stopy aż do prawomocnego zakończenia postępowania.

Według śledczych, Paweł Szopa i Michał K. mieli dopuścić się działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu uzyskania korzyści majątkowej. Za przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.

REKLAMA

Czytaj także:

***

List żelazny to specjalny dokument przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej, w zamian za co oskarżony zobowiązuje się odpowiadać w procesie z tzw. wolnej stopy.

IAR/PAP/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej