Pokona miliardy kilometrów, nim dotrze do Europy. Sprawdzi, czy są tam warunki do życia
Już niedługo sonda Europa Clipper wybierze się w podróż do jednego z księżyców Jowisza - Europy.
2024-10-06, 14:00
Jej start zaplanowany jest na najblizszy czwartek, 10 października. Sonda wyruszy w kosmos na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie.
SEuropa Clipper już niedługo wyruszy w kosmos
Dlaczego świat czeka na tę misję z zapartym tchem? Jest ona wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze, Europa Clipper - której budowa dotychczas pochłonęła pięć miliardów dolarów i do której przyczyniły się ponad cztery tysiące osób - po raz pierwszy w historii NASA użyta będzie do badania pozaziemskiego środowiska oceanicznego.
Poza tym to największy statek kosmiczny w historii świata. Ma 30 i pół metra długości oraz 17,6 metrów szerokości. Wielkością porównywany jest do boiska do koszykówki.
REKLAMA
Sprawdzi, czy na Europie są warunki do życia
Zadaniem Europa Clipper będzie sprawdzenie, czy na skutym lodem księżycu Jowisza mogą panować warunki do życia. Naukowcy szacują, że na Europie znajduje się ocean, który jest dwukrotnie większy niż wszystkie oceany Ziemi razem. Pod jego powierzchnią zaś obecne mogą być związki organiczne oraz substancje, będące źródłami energii.
Podróż w kierunku Jowisza. Sonda pokona 770 mln km
Podczas prowadzenia badań statek będzie znajdować się w jednym z najbardziej szkodliwych środowisk radiacyjnych w Układzie Słonecznym, drugim po Słońcu. Jowisz jest otoczony gigantycznym polem magnetycznym, 20 tys. razy silniejszym niż ziemskie.
- Dwoje astronautów utknęło w kosmosie. Właśnie wysłano po nich statek. Wrócą... w lutym
- Specjalne satelity i zaćmienie Słońca na żądanie? "Będzie trwało sześć godzin"
Podkreślmy, że Jowisz znajduje się ok. 770 milionów km od Ziemi. Wytyczona trasa sondy wiedzie niedaleko Marsa, którego siła grawitacyjna ma być wykorzystana niczym proca, aby zwiększyć jego prędkość. Po pięciu i pół roku podróży Europa Clipper uruchomi silniki, aby wejść w orbitę planety w 2030 r. Ma ona przeprowadzić 49 bliskich przelotów obok księżyca.
REKLAMA
Źródła: X.com/NASA/PAP
REKLAMA