Ogromny wzrost i rekordowa liczba bezdomnych w USA
Bezdomność w USA dotyka coraz większej liczby osób. Wpływ na to mają także katastrofy naturalne, ale główne przyczyny to rosnące koszty domów i mieszkań.
Andrzej Mandel
2024-12-29, 13:22
Brak tanich mieszkań wśród głównych przyczyn bezdomności w USA
Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (Department of Housing and Urban Development - HUD) Stanów Zjednoczonych podał najnowsze dane dotyczące bezdomności w USA. Według zebranych jeszcze w styczniu 2024 roku danych w schroniskach, tymczasowych mieszkaniach lub na ulicy było ponad 770 tysięcy osób. To o ok. 18 proc. więcej niż w 2023 roku i jest to najwyższa liczba bezdomnych od momentu, gdy HUD zaczął regularnie zbierać takie dane, to jest od 2007 roku.
Departament podał też, że dane te są na pewno niepełne, gdyż nie uwzględniają choćby osób mieszkających "kątem" u rodziny czy przyjaciół.
Wśród głównych przyczyn bezdomności HUD wymienia brak tanich mieszkań, rosnącą migrację do dużych miast i klęski żywiołowe. Te ostatnie mają wpływ w dużej mierze przejściowy, ale znaczący - wśród zaliczonych do bezdomnych było 5200 osób, które korzystały ze schronisk na Hawajach po niszczycielskich pożarach na Maui w sierpniu 2023 roku.
- Wśród rzeczy, na które należy zwrócić uwagę jest także fakt, że bezdomność to jeden z efektów ubocznych pandemii i spowodowanej przez nią inflacji. I że chociaż teraz została ona opanowana, to wynagrodzenie minimalne nie zostało na poziomie federalnym zrewaloryzowane. I nic nie wskazuje na to, by nowa administracja poradziła sobie z tym lepiej niż administracja Biden-Harris, gdyż ewidentnie koncentruje się ona na problemach miliarderów - komentuje dla serwisu PolskieRadio24.pl amerykanista dr Jan Misiuna z Instytutu Studiów Międzynarodowych SGH.
REKLAMA
Znaczący wzrost bezdomności rodzin, spadek liczby bezdomnych weteranów
Bardzo mocno wzrósł wskaźnik bezdomności całych rodzin. W porównaniu do 2023 roku nastąpił wzrost o 39 proc., a w niektórych miastach nastąpiło podwojenie liczby bezdomnych rodzin. Przekłada się to na wzrost liczby nieletnich w kryzysie bezdomności. W mniejszym stopniu niż ogólna populacja bezdomnych rosła liczba osób bezdomnych powyżej 65 roku życia - wzrosła o 6 proc.
Pełny obraz zjawiska zawiera także jaśniejsze punkty. Wieloletni problem z bezdomnością wśród weteranów wojskowych zmniejszył się kolejny rok z rzędu. Tym razem liczba weteranów bez dachu nad głową spadła o 8 proc.
Spadła także ogólna populacja bezdomnych w Los Angeles (o 5 proc.) czy w Dallas (o 16 proc.). Przypadek LA zasługuje na szczególną uwagę, bo ta kalifornijska metropolia to jedno z miast o najwyższych kosztach życia i mieszkań. "Było to możliwe dzięki programom prawnym i edukacyjnym, zwiększeniu dostępności mieszkań socjalnych i działaniom zapobiegającym bezdomności skierowanym do pracowników migrujących" - poinformowali urzędnicy.
Departament Mieszkalnictwa zauważył, że od stycznia, gdy przeprowadzono liczenie, do końca roku spadła liczba prób nielegalnego przekroczenia granic USA. Ustabilizował się też poziom czynszów najmu.
REKLAMA
Czytaj także:
- Masowe deportacje i stan wyjątkowy w USA? Trump potwierdza
- Coraz więcej młodych w kryzysie bezdomności. Mówią wprost: muszę stracić wszystko, by otrzymać pomoc
- Mniej bezdomnych Polaków w Europie. Zaskakujący efekt brexitu
Źródła: HUD/BBC/CNN/AM
REKLAMA