Rosja przekaże Polsce kolejne tomy akt śledztwa ws. Katynia

Jest to kolejna partia akt śledztwa, jakie w latach 1990-2004 Główna Prokuratura Wojskowa FR prowadziła w sprawie mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku.

2011-04-06, 16:45

Rosja przekaże Polsce kolejne tomy akt śledztwa ws. Katynia
Katyń. Foto: (fot: R. Małkiewicz/PR)

Posłuchaj

Korespondencja z Moskwy Macieja Jastrzębskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przekazanie tych dokumentów nastąpi w czwartek w siedzibie Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej.

Historyk profesor Wojciech Materski nie wyklucza, że wśród przekazanych akt śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej będą wnioski końcowe na podstawie których umorzono śledztwo.

Profesor Materski tłumaczy, że mimo gestów Rosjan, którzy przekazują akta ze śledztwa to o wszystkich dokumentach dotyczących zbrodni ciągle możemy tylko marzyć. Zdaniem naukowca jest mało prawdopodobne byśmy otrzymali w dokumentach na przykład tak zwaną listę białoruską.

W ocenie rosyjskich obrońców praw człowieka ze stowarzyszenia Memoriał to „poważny krok w dobrą stronę”. Tego typu działania rosyjskich władz już wcześniej przewidywał szef sekcji polskiej Memoriału - Aleksandr Gurianow.

REKLAMA

Z zadowoleniem decyzję Prokuratury Generalnej przyjmuje również pierwszy szef zespołu badającego zbrodnię katyńską generał Aleksandr Trietieckij. Pytany o powody utajnienia przez Prokuraturę Wojskową akt śledztwa katyńskiego emerytowany śledczy za każdym razem odpowiada, że to nie jest temat do rozmów. - Nawet gdybym wiedział to nie mógłbym powiedzieć po co więc mleć językiem bez potrzeby - twierdzi Trietieckij.

Polska czeka na 46 tomów akt

Akta rosyjskiego śledztwa w sprawie Katynia liczą 183 tomy, z czego 36 objętych zostało klauzulą "tajne" i "ściśle tajne", a 80 - do "użytku służbowego". 67 tomów to materiały jawne.

Rosja przekazała Polsce dotychczas 137 tomów akt - 67 tomów jawnych i 70 - z adnotacją "do użytku służbowego".

Do przekazania zostało więc 10 tomów akt z adnotacją "do użytku służbowego" i 36 tomów - z klauzulą "tajne" i "ściśle tajne", a także postanowienie Głównej Prokuratury Wojskowej FR o umorzeniu śledztwa, które również zostało przez stronę rosyjską utajnione.

REKLAMA

Odtajnienie dokumentacji rosyjskiego śledztwa wraz z postanowieniem o jego umorzeniu to - obok zmiany kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej z "pospolitej" (ulegającej przez to przedawnieniu) na "zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości" oraz rehabilitacji wszystkich ok. 22 tys. polskich ofiar NKWD - jeden z najważniejszych postulatów strony polskiej.

to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej