19 lutego jest świętem państwowym. Co upamiętnia ta data?

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej – święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie dokonań polskich naukowców. W Polsce funkcjonuje 575 uczelni i instytucji naukowych. Kształci się na nich ponad 1,2 mln studentów oraz ponad 20 tys. doktorantów, a dydaktykę prowadzi przeszło 95 tys. nauczycieli akademickich.

2025-02-19, 07:52

19 lutego jest świętem państwowym. Co upamiętnia ta data?
19 lutego przypada Dzień Nauki Polskiej. Foto: Mateusz Grochocki/East News

Dzień Nauki Polskiej – Mikołaj Kopernik to patron święta

Już po raz szósty obchodzimy Dzień Nauki Polskiej, ustanowiony w 2020 roku. Święto to ma na celu uhonorowanie historycznych osiągnięć polskich naukowców oraz docenienie pracy współczesnych badaczy. Ma również inspirować kolejne pokolenia do rozwijania zainteresowań naukowych i podążania śladami wybitnych rodzimych uczonych.

Data obchodów nie jest przypadkowa – przypada na dzień urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych polskich naukowców. Jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich” wprowadziło teorię heliocentryczną, zmieniając oblicze nauki na całym świecie. Jednak Kopernik to nie tylko astronom – miał również wkład w rozwój ekonomii, prawa, medycyny i kartografii.

575 instytucji naukowych i uczelni w Polsce

Według danych z portalu RAD-on (prowadzonego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji - OPI-PIB) w Polsce działa obecnie 135 uczelni publicznych, 207 uczelni niepublicznych i 16 kościelnych. Ponadto funkcjonuje 217 instytucji naukowych, w tym m.in.:

REKLAMA

  • 70 instytutów badawczych;
  • 68 instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk;
  • 23 instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz;
  • 1 instytut międzynarodowy.

W 2023 roku w Polsce studiowało ponad 1,2 mln osób. Kobiety stanowiły 59 proc. tej grupy, a ich dominacja była jeszcze wyraźniejsza wśród osób uzyskujących tytuł magistra (71 proc.). Z kolei wśród absolwentów studiów inżynierskich większość stanowili mężczyźni (70 proc.). Doktorantów było łącznie 20 596 – 3 193 kształciło się na studiach doktoranckich, a 17 403 w szkołach doktorskich, których w kraju funkcjonuje 163.

Na polskich uczelniach pracuje niemal 95 tys. nauczycieli akademickich. Wśród nich mężczyźni stanowią nieznaczną większość (51,5 proc.). Podobne proporcje obserwuje się w uczelniach publicznych i niepublicznych, natomiast na uczelniach kościelnych udział mężczyzn wśród wykładowców wynosi 57 proc.

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej