"Nie dla zaciskania pasa" - manifestacja OPZZ i Solidarności w Budapeszcie

Jak powiedział IAR przewodniczący OPZZ Jan Guz, związkowcy chcą powiedzieć głośno "Nie" postępującej degradacji europejskiego modelu społecznego.

2011-04-09, 06:30

"Nie dla zaciskania pasa" - manifestacja OPZZ i Solidarności w Budapeszcie

Posłuchaj

Szef Solidarności Piotr Duda o manifestacji
+
Dodaj do playlisty

"Nie dla zaciskania pasa!", "Więcej miejsc pracy, więcej sprawiedliwości i solidarności! - pod takimi hasłami Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) organizuje w sobotę ok. godz. 13 w Budapeszcie wielką manifestację.

Wezmą w niej udział związkowcy z Solidarności i Ogólnopolskiego Porozumienia Zwiżaków Zawodowych. Obie te organizacje są czlonkami ETUC.

Jan Guz zaznaczył, że przyjęty przez szefów unijnych państw pakt Euro Plus ogranicza wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym nie biorąc pod uwagę rosnących kosztów utrzymania.

Jan Guz zaznaczył, że związkowcy nie mogą godzić się na przerzucanie skutków kryzysu ekonomicznego na barki ludzi pracy. - Będziemy protestować przeciwko niepewności i bezrobociu, które przygotowują nam kolejne rządy - powiedział szef OPZZ-tu.

Europejska Konfederacja Związków Zawodowych powstała w 1973 roku. Zrzesza 83 organizacje związkowe z 36 państw oraz 12 organizacji branżowych. Reprezentuje 60 milionów pracowników na Forum Unii Europejskiej.

Spotkanie Grupy Arraiolos

W Budapeszcie trwa VII nieoficjalne spotkanie ośmiu prezydentów Unii Europejskiej - tzw. Grupa Arraiolos, w której uczestniczy Bronisław Komorowski. Do stolicy Węgier przylecieli także prezydenci: Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Portugalii i Włoch.

Podczas sobotniego spotkania przewidziano debatę na temat wizji Wspólnoty w 2020 roku. Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski powiedział dziennikarzom, że w piątek prezydenci rozmawiali m.in. o sytuacji w Afryce Północnej. Podkreślał, że dla Polski ważne jest, by w związku z kryzysem w Afryce nie zapominano o rozwoju stosunków Unii Europejskiej ze Wschodem.

Grupa Arraiolos to nieoficjalne spotkania prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Zostały one zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio doszło do spotkania głów państw w miejscowości Arraiolos.

IAR,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej