Bogdan Klich w Afganistanie: polskie plany i programy rozwojowe

Szef MON przypomniał, że ważnym zadaniem całych sił ISAF jest szkolenie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa oraz współpraca z lokalnymi władzami w prowincjach.

2011-04-21, 09:23

Bogdan Klich w Afganistanie: polskie plany i programy rozwojowe

Posłuchaj

Agnieszka Drążkiewicz (IAR) - Rozmowy ministra Klicha w Afganistanie
+
Dodaj do playlisty

Minister obrony Bogdan Klich spotkał się z głównodowodzącym sił ISAF w Afganistanie generałem Davidem Petraeus'em.  Rozmowy dotyczyły - jak powiedział dziennikarzom po spotkaniu szef MON - planów ISAF w Afganistanie na najbliższy rok oraz stanu bezpieczeństwa w tym kraju.

Szef MON, który od środu wczoraj jest w Afganistanie, poinformował generała Petraeus'a o planach, jakie nasz rząd ma wobec dalszej obecności polskich żołnierzy w natowskiej misji ISAF. Polska - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami między innymi prezydenta Bronisława Komorowskiego - chce zacząć zmniejszać nasz kontyngent już na koniec tego roku.

Programy rozwojowe i szkolenia

W trakcie spotkania poruszono też kwestię pieniędzy przekazywanych na programy rozwojowe dla Afganistanu. Zarówno minister Klich jak i generał Petraeus zgodzili się, że im więcej będzie takich programów, tym szybciej poszczególne afgańskie prowincje będą gotowe do przejęcia odpowiedzialności.  

Na po południe zaplanowano spotkanie z ministrem obrony Afganistanu Abdulem Rahimem Wardakiem. Tematem rozmów będzie sytuacja w prowincji Ghazni. Minister Klich chce przedyskutować kalendarz przysyłania do prowincji Ghazni kolejnych afgańskich kompanii oraz możliwość częściowego oddawania w ręce miejscowych władz kolejnych dystryktów.

REKLAMA

Obecnie z polskimi żołnierzami wspólnie działają już dwie z trzech kompanii batalionu rezerwowego armii afgańskiej. Minister Klich podkreślił, że od liczebności afgańskich żołnierzy w Ghazni i od ich poziomu wyszkolenia zależy w dużej mierze sprawne i szybkie przekazywanie odpowiedzialności za prowincję.

Obecnie w Afganistanie służy około 2600 polskich żołnierzy i pracowników wojska.  Polska obecność wojskowa w tym kraju  powinna się zakończyć do 2014 roku.  Po tym czasie na miejscu - podobnie jak w przypadku całego ISAF - w Afganistanie mają zostać tylko misje szkoleniowe. 

gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej