WikiLeaks: Al-Kaida rozważała zamach w Polsce "przeciwko interesom USA"

Al-Kaida rozważała przeprowadzenie w Polsce zamachu "przeciwko interesom USA" - wynika z zeznań przetrzymywanego w Guantanamo terrorysty, które ujawnił portal WikiLeaks.

2011-05-19, 19:00

WikiLeaks: Al-Kaida rozważała zamach w Polsce "przeciwko interesom USA"
Więźniowie po przybyciu do Guantanamo, w obszarze Camp X-Ray. Foto: Wikipedia/Shane T. McCoy, U.S. Navy

Z dokumentów ujawnionych przez WikiLeaks wynika, że przetrzymywany w Guantanamo Abu al-Libi spotkał się w grudniu 2004 roku w Pakistanie z Chalidem Habibim, z którym rozważali sposoby przeprowadzenia zamachu na terytorium Polski - pisze "Pakistan Today".

Al-Libi, czyli Libijczyk (urodził się w Trypolisie), był szefem operacyjnym al-Kaidy i przez wiele lat był w bezpośrednim kontakcie z jej szefem Osamą bin Ladenem. Zarządzał on wieloma operacjami Bazy, w tym zamachami dokonywanymi w Iraku.

Miał on też swój ważny udział w działalności przeciwko koalicji wojsk zachodnich w Afganistanie. Bezpośrednio planował i realizował też prawdopodobnie zamach na generała Perveza Musharrafa, ówczesnego prezydenta Pakistanu. Takie sugestie zawarto w jego teczce osobowej w Guantanamo.

Ponadto w latach 2001 i 2003 al-Libi miał zapewniać kryjówki bin Ladenowi i al-Zawahiriemu. Był instruktorem i zarządzającym dwoma obozami szkoleniowymi Al-Kaidy w Afganistanie. Uczestniczył również w atakach zbrojnych na siły USA i koalicji; pomagał także w publikowaniu pisma wspierającego islamski ekstremizm i dżihad.
W notatce oceniono, że terrorysta stanowi wysokie zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, ich interesów i sojuszników.

REKLAMA

"Nie ma zaskoczenia"

W ocenie eksperta od kwestii bezpieczeństwa, terroryzmu i konfliktów zbrojnych prof. Krzysztofa Kubiaka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, tego typu informacje nie powinny stanowić zaskoczenia, biorąc pod uwagę politykę Polski w ostatnich latach i nasze zaangażowanie w koalicję antyterrorystyczną.

- Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że pojęcie planów jest pojemne, a z samego faktu ewentualnej rozmowy dwóch panów w Pakistanie też jeszcze nie musi wiele wynikać - zaznaczył Kubiak. Dodał, że w oparciu o informacje, które pojawiły się w mediach trudno określić fazę przygotowań do ewentualnych operacji terrorystów w Polsce.  - Nie wiemy, czy pozostało to jedynie na etapie luźnej rozmowy, czy też doszło do fazy jakieś wstępnej realizacji i przygotowań logistycznych - mówił. Zaznaczył, że przeciwdziałanie takim sytuacjom należy do służb specjalnych i kwestią nie do przecenienia jest sprawna współpraca między służbami polskimi i zagranicznymi.

Z kolei szef sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Włodzimierz Karpiński (PO) powiedział PAP, że komisja na bieżąco monitoruje działania tych służb, w tym zakresie dotyczącym zabezpieczenia antyterrorystycznego państwa. Jak dodał, komisja zapoznaje się z niejawnymi analizami przygotowywanymi przez Centrum Antyterrorystyczne Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (CAT). Służbę w CAT pełnią, oprócz funkcjonariuszy ABW, oddelegowani funkcjonariusze m.in. policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Celnej.

sg, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej