Komisja za odrzuceniem sprawozdania KRRiT

Posłowie z Komisji Kultury i Środków Przekazu zarekomendowali Sejmowi, by odrzucił sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 2010 roku.

2011-06-07, 19:16

Komisja za odrzuceniem sprawozdania KRRiT
. Foto: fot. TVP

Posłuchaj

Prezes KRRiT Jan Dworak: posłowie i senatorowie mają problem z odróżnieniem obecnej Rady od poprzedniej
+
Dodaj do playlisty

Wniosek w tej sprawie złożył Andrzej Halicki z PO.

Halicki pytał, w jaki sposób należy rozpatrywać sprawozdanie KRRiT za 2010 r., skoro były dwie rady - powołana za rządów PiS, którą poseł PO nazwał patologiczną, oraz nowa, która ukonstytuowała się w sierpniu ub.r. Halicki mówił, że "czułby się źle" podnosząc rękę za ubiegłorocznym sprawozdaniem z działalności KRRiT. - W jaki sposób mamy akceptować to, z czym tak bardzo się nie zgadzaliśmy i w gruncie rzeczy nie zgadzamy się w dalszym ciągu - z funkcjonowaniem mediów publicznych, które jako żywo publicznymi nie są - mówił Halicki. - Możemy debatować długo, czy jest poprawa - pewnie jest - ale od stanu patologii najwyżej przeszliśmy do stanu choroby, który akceptowany przez nas być nie może - dodał.


Za odrzuceniem sprawozdania KRRiT zagłosowało 13 osób. Przeciw było troje posłów z PiS, a wstrzymało się dwoje z PJN.


Po posiedzeniu komisji przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak powiedział PAP, że nie przekonuje go stanowisko posłów, że mają do czynienia ze sprawozdaniem dwóch rad. - Jeśli obecna Krajowa Rada zostanie odwołana, co - wydaje mi się - byłoby bardzo niesprawiedliwe patrząc na dorobek naszej pracy, za rok sytuacja będzie podobna: w połowie roku wymieni się Krajową Radę i znów trzeba będzie oceniać, co zrobił jej stary i nowy skład - powiedział.

REKLAMA


11 maja identyczną rekomendację jak komisja sejmowa przyjęła Komisja Kultury i Środków Przekazu Senatu. Sprawozdaniem KRRiT w najbliższym czasie powinny się zająć Senat i Sejm na posiedzeniach plenarnych.


Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, gdyby sprawozdanie odrzuciły Sejm i Senat, kadencja KRRiT wygasłaby po dwóch tygodniach, chyba, że nie potwierdzi tego prezydent. Do tej pory tylko raz - w 2010 r. - zdarzyło się, że KRRiT została rozwiązana w ten sposób. Natomiast w 2008 i 2009 r., gdy sprawozdania KRRiT odrzucały Sejm i Senat, na przerwanie kadencji Rady nie zgadzał się prezydent Lech Kaczyński.

rr, IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej