PiS zaprezentuje w środę "białą księgę"
Znajdują się w niej m.in. zarzuty niedopełnienia obowiązków wobec osób odpowiedzialnych za przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.
2011-06-28, 14:15
Posłuchaj
W środę o godz. 11 w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie planowana jest konferencja, podczas której za pomocą telemostu pytania będą mogli zadawać zagraniczni dziennikarze z Brukseli. Tego dnia ma być przedstawiona część dotycząca odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej. Natomiast prezentacja drugiej części "białej księgi", która dotyczy zaniedbań strony polskiej, odbędzie się w czwartek.
Dokument liczy ponad 160 stron i są w nim przede wszystkim opisane przygotowywania wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r. oraz wydarzenia tuż po jej tragicznym zakończeniu.
Co zawiera "biała księga"?
Politycy PiS poinformowali, że w "białej księdze" znajdują się zarzuty niedopełnienia obowiązków przez osoby biorące udział w przygotowywaniu wizyty, są wytknięte zaniedbania rządu, w szczególności MSZ, MSWiA oraz zaniedbania BOR. Dużą część "białej księgi" stanowi - według polityków PiS - opis odpowiedzialności strony rosyjskiej za katastrofę Tu-154M.
W raporcie stwierdzono także, że rozdzielenie rocznicowych uroczystości katyńskich poprzez zorganizowanie odrębnego spotkania premiera Donalda Tuska z premierem Władimirem Putinem w Katyniu w 7 kwietnia 2010 r. "było wynikiem gry" prowadzonej przeciwko Lechowi Kaczyńskiemu.
REKLAMA
"Białą księgę" maja przedstawić szef PiS Jarosław Kaczyński i szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską, poseł PiS Antoni Macierewicz.
"Ważna jest opinia międzynarodowa"
- Chodzi nam o to, żeby opinia publiczna mogła się przekonać, jak rzeczywiście wyglądało działanie Federacji Rosyjskiej, a także rządu Donalda Tuska w sprawie tej straszliwej tragedii, zarówno na etapie przygotowawczym, jak i w trakcie lotu i w związku z badaniem skutków katastrofy - stwierdził poseł PiS
Antoni Macierewicz dodał, ze trzeba także zapoznać się z opinię międzynarodową oraz z dokumentami na ten temat. - Ona była jako pierwsza poddana fałszywym informacjom, atakowi informacyjnemu ze strony Federacji Rosyjskiej - powiedział poseł PiS
Paweł Olszewski nie ekscytuje się "białą księgą"
Szef zespołu szybkiego reagowania PO Paweł Olszewski ocenia, że "biała księga" będzie uzewnętrznieniem frustracji Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza:
REKLAMA
- Niczego sensownego się po tej "białej księdze" nie spodziewam. W moim przekonaniu będzie to przelanie na papier frustracji i fobii Macierewicza i Kaczyńskiego. Ten zespół, a w zasadzie komisja działająca wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości, nie operował żadnymi dowodami, tym samym nie mógł przygotować żadnego racjonalnego i merytorycznego dokumentu - powiedział Paweł Olszewski
Polityk PO dodał, że woli opierać się na dorobku prac komisji szefa MSWiA Jerzego Millera, w której, jak podkreślił, zasiadali niezależni eksperci. - W przeciwieństwie do Macierewicza, bo on lata w obłokach, ale na lotnictwie się nie zna - ocenił Olszewski
mr
REKLAMA