Brytyjska afera podsłuchowa: zemsta hakerów

2011-07-19, 07:47

Brytyjska afera podsłuchowa: zemsta hakerów

Hakerzy podający się za członków grupy Lulzsec zaatakowali i zablokowali internetowy portal bulwarówki "The Sun” i dziennika „The Times”.

Obie gazety związane są z Rupertem Murdochem, zamieszanym w aferę podsłuchową.  

Portal „The Sun” został  w poniedziałek zablokowany na kilka godzin. Hakerzy umieścili na nim złośliwości pod adresem brytyjskiego barona medialnego. Wcześniej na portalu opublikowali ponurą podobiznę Murdocha ilustrującą wiadomość o tym, że policja znalazła w ogródku jego zwłoki i że przyczyną śmierci było zatrucie palladem (pierwiastkiem chemicznym).

Zamiast stron gazety pojawiał się też komunikat, że serwer jest niedostępny. Prawdopodobnie te same osoby odpowiedzialne są za zablokowanie strony dziennika „The Times”.

Atak był związany z aferą podsłuchową, w wyniku której stanowiska tracą w Wielkiej Brytanii najważniejsi urzędnicy państwowi. Okazało się bowiem, że dziennikarze tabloidu „News of the World” latami podsłuchiwali polityków, urzędników a nawet rodziny ofiar wypadków. Zdobyte w ten sposób informacje wykorzystywano następnie na łamach gazety.

W poniedziałek do dymisji podał się zastępca komisarza Scotland Yardu John Yates. Media ujawniły, że brytyjska policja zatrudniała Neila Wallisa, zastępcę redaktora naczelnego "News of the World" a także jego córkę i innego reportera gazety.

Wcześniej policja znalazła zwłoki byłego reportera "NotW" i "The Sun", Seana Hoare'a, który we wrześniu 2010 r. ujawnił podsłuchowe praktyki w redakcji. W styczniu br. przyczyniło się to do ustąpienia dyrektora urzędu premiera na Downing Street ds. komunikacji Andy Coulsona, byłego redaktora naczelnego tabloidu.

 We wtorek przed komisją śledczą spraw wewnętrznych Izby Gmin wyjaśnienia będą składać były szef Scotland Yardu (ustąpił w niedzielę, także z powodu dwuznacznych kontaktów z Wallisem) Paul Stephenson oraz jego były zastępca John Yates.

PAP, wit

Polecane

Wróć do strony głównej