Łowcy meteorytów w Poznaniu
Kilka tysięcy lat temu na obszar dzisiejszej Wielkopolski spadł deszcz meteorytów. Amerykańscy łowcy kosmicznych kamieni przyjadą do nas, by szukać śladów dawnego wydarzenia.
2011-07-22, 21:14
W przyszłym tygodniu od poniedziałku do piątku prowadzący program "Metorite Men" w stacji telewizyjnej Discovery Science będą szukać w Poznaniu fragmentów meteorytu Morasko. Geoffrey Notkin i Steve Arnold zamierzają je też zbadać. Poszukiwania będą prowadzić także w innym zakątku Polski – Pułtusku. To tam w niedzielę rozpoczną swoje badania.
- Od strony naukowej będziemy mieli nowy rozdział w badaniach meteorytu, i mam nadzieję, że z badaczami z Meteorite Men zostanie zawiązana stała współpraca - mówił profesor Muszyński z Wydziału Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Muszyński dodał, że szczegółowe wyniki badań będą zaprezentowane w następnych odcinkach programu. W Stanach Zjednoczonych odcinki z Polski będą nadawane w listopadzie, a w naszym kraju na początku 2012 roku.
- Badania potwierdziły, że meteoryt Morasko powstał w wyniku uderzenia, a nie, według innej teorii, że został przeniesiony przez lodowiec - wyjaśniał profesor Muszyński.
REKLAMA
Profesor sądzi, że dzięki zainteresowaniu Notkina i Arnolda, Rezerwat Morasko zobaczą widzowie w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Pokaże on polski rezerwat jako przykład prawidłowego zabezpieczenia miejsca upadku meteorytu, współpracy leśnictwa, uniwersytetu i ochrony środowiska.
- To olbrzymia korzyść, program rozsławi Rezerwat Meteoryt Morasko. Nie wszyscy, bowiem wiedzą o tym miejscu. Dzięki programowi nasze meteoryty zarówno w Poznaniu, jak i Pułtusku staną się znane - dodaje profesor Muszyński.
Steve Arnold to zawodowy łowcą meteorytów. Zajmuje się tym od 20 lat. W 2005 roku odnalazł największy meteoryt żelazno-kamienny. Waży 650 kg. Geoffrey Notkin jest także łowcą, ale i naukowcem, fotografem i autorem wielu publikacji o meteorytach. Ekipa "Meteorite Men" przed przyjazdem do Polski odwiedziła Szwecję i Rosję.
Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku deszczu meteorytów żelaznych ok 4-5 tys lat temu. To jedno z czternastu miejsc na świecie, gdzie obok szczątków "kosmicznych kamieni" można jednocześnie podziwiać kratery uderzeniowe powstałe po ich upadku. Na obszarze Rezerwatu znajduje się ich aż siedem, z czego największy ma ok. 60 metrów średnicy i 11 metrów głębokości Meteoryty z Moraska wykazują silne właściwości magnetyczne. Łączna masa odnalezionej na terenie Rezerwatu pozaziemskiej materii jest zbliżona do 1000 kg.
REKLAMA
Drugi teren, który będą badać poszukiwacze, to rejon wokół Pułtuska (woj. mazowieckie). Meteoryt Pułtusk, który spadł 30 stycznia 1868 roku, rozproszył się na większym obszarze.
tk
REKLAMA