Hadżić odmówił zeznań przed trybunałem w Hadze

W trakcie swojego pierwszego wystąpienia przed sędziami Goran Hadżić ograniczył się jedynie do przedstawienia się.

2011-07-25, 12:10

Hadżić odmówił zeznań przed trybunałem w Hadze
. Foto: fot. bh-news.com

Posłuchaj

Goran Hadżić odmówił przed haskim trybunałem złożenia deklaracji o swojej winie - relacja Jolanty van Grieken-Barylanki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Hadżić nie przystąpi dziś do składania wyjaśnień - w imieniu Gorana Hadżicia odmowę składania zeznań przekazał jego adwokat Vladimir Petroivić. Trybunał chciał w poniedziałek rozpocząć wstępne przesłuchanie oskarżonego. Goran Hadżić odmówił składania wyjaśnień przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Byłej Jugosławii.

Hadźić był przywódcą Serbów chorwackich z czasów wojny w Chorwacji na początku lat 90. Oskarżono go o zbrodnie wojenne w czasie wojny w Chorwacji. Aresztowano go po kilku latach poszukiwań 21 lipca w Serbii.

Hadzić jest oskarżany między innymi o masakrę Chorwatów w szpitalu w Vukovarze w 1991 roku, w czasie której zamordowano 250 osób. Na Hadżiciu ciąży w sumie 14 zarzutów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Obciąża się go odpowiedzialnością za śmierć setek chorwackich cywilów i deportacje dziesiątków tysięcy Chorwatów i przedstawicieli innych narodowości przez wojska serbskie w czasie wojny w Chorwacji w latach 1991-1995.

Wkrótce po ogłoszeniu aktu oskarżenia przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze w lipcu 2004 roku Hadżić zniknął ze swojego domu w Nowym Sadzie w Serbii. Ścigany międzynarodowym listem gończym, został zatrzymany po 7 latach.

REKLAMA

Goran Hadżić jest ostatnim podejrzanym, którego proces rozpocznie się przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Byłej Jugosławii w Hadze. Haski trybunał od 1994 roku oskarżył 161 osób. Procesy przeciwko 35. osobom wciąż się toczą. Spośród pozostałych 125. osób - 64 skazano, 12 uniewinniono, a 13 przekazano lokalnym sądom. W sprawach 20. osób oskarżenia wycofano. Połowa ze skazanych odsiedziała już wyroki.

Niedawno, na początku lipca, rozpoczął się proces generała Ratko Mladicia, oskarżonego o zbrodnie wojenne w latach 1992-1995 podczas wojny w Bośni i długotrwałe krwawe oblężenie Sarajewa. Ponadto uznaje się go za bezpośrednio odpowiedzialnego za masakrę 8 tysięcy muzułmanów 11 lipca 1995 roku w Srebrenicy - największą zbrodnię wojenną w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej. Trwa też proces przywódcy bośniackich Serbów generała Radovana Karadzicia, również odpowiedzialnego za masakrę w Srebrenicy. Jego akt oskarżenia obejmuje ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości, naruszenia praw i obyczajów wojny oraz Konwencji Genewskich. Obu oskarżonym grozi dożywocie.

tk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej