more_horiz
Wiadomości

USA nie zbankrutują? Kongres podnosi limit długu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 06:08
Porozumienie jest efektem wielodniowych negocjacji demokratów z republikanami. Głosowanie w Senacie ma być formalnością.
Audio
Giełda w Nowym Jorku
Giełda w Nowym JorkuFoto: fot. PAP/EPA

Izba niższa Kongresu Stanów Zjednoczonych przyjęła ustawę pozwalającą podwyższyć limit zadłużenia państwa. Ustawa ma uchronić budżet USA przed niebezpieczeństwem utraty płynności. Kongresmeni nowy projekt przyjęli 269 głosami "za", przy 161 głosach sprzeciwu.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów ważne, gdyż nie było pewności, że plan zdobędzie większość. Ostatecznie za planem zagłosowała zdecydowana większość republikanów. Głosy wśród demokratów rozłożyły się niemal po równo.

Ustawa pozwala na ograniczenie wydatków państwowych o ponad dwa miliardy dolarów w ciągu najbliższej dekady. Teraz musi ją przyjąć Senat. Wydaje się to jednak tylko formalnością. Głosowanie w Senacie zaplanowano na południe czasu miejscowego (18. naszego czasu). Do przyjęcia ustawy potrzebne jest poparcie 60 spośród 100 senatorów. Jeśli tak się stanie, dokument trafi do prezydenta Baracka Obamy.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów było również szczególne z innego powodu. Na Capitol przybyła oddać głos Gabrielle Giffords, która w styczniu podczas politycznego wiecu została przez szaleńca postrzelona w głowę w Tuscon w Arizonie. Cudem uniknęła śmierci, a przez ostatnie pół roku przechodziła skomplkowaną rehabilitację.

Na kilka godzin przed głosowaniem republikański przewodniczący Izby John Boehner i inni przywódcy GOP wystąpili z dramatycznym apelem do legislatorów ze swojej partii o poparcie planu. Podkreślili, że w negocjacjach z prezydentem Barackiem Obamą i Demokratami udało im się uzyskać prawie wszystko, czego chcieli.

Plan ratunkowy

Plan przewiduje podniesienie limitu długu o około 2,4 miliarda dolarów i redukcję deficytu w podobnej wysokości przez cięcia wydatków rządowych w ciągu 10 lat. Na początek wydatki zmniejszone zostaną o niecały bilion dolarów; nastąpi to na przełomie 2012 i 2013 r.

O dalszych redukcjach zadecyduje specjalna międzypartyjna komisja Kongresu, która do końca listopada przedstawi zalecenia co do sektorów, w jakich nastąpią cięcia. Jeśli Kongres ich nie dokona, wydatki w wysokości pozostałych 2,4 miliarda dolarów będą redukowane automatycznie, co nazwano mechanizmem "cyngla". Cięcia obejmą m.in. nakłady na zbrojenia i najbardziej kosztowne programy społeczne - federalny fundusz emerytalny (Social Security) i ubezpieczeniowe Medicaid i Medicare.

Plan nie przewiduje żadnych podwyżek podatków w celu redukcji deficytu - Obama ustąpił w tej sprawie Republikanom. Wywołało to ogromne rozczarowanie Demokratów i było głównym powodem niegłosowania za planem przez połowę z nich.

Przeciw byli także radykałowie z republikańskiej Tea Party, którzy uważają, że cięcia wydatków są niewystarczające i nastąpią za późno. 

agkm

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem