Andrzej Lepper nie żyje. Samobójstwo?

2011-08-05, 22:30

Andrzej Lepper nie żyje. Samobójstwo?
. Foto: (fot. PAP/Jerzy Undro)

Szef Samoobrony został znaleziony martwy w piątek w warszawskiej siedzibie partii - poinformował Mariusz Sokołowski z Komendy Stołecznej Policji.

Posłuchaj

Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji: wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z samobójstwem
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Lepper nie żyje - zobacz serwis specjalny>>>

- Przyczyną śmierci jest "powieszenie samobójcze", tak to zostało określone przez lekarza - powiedział Marcin Szyndler z Komendy Stołecznej Policji.

Jak dodał, lekarz, który przyjechał do siedziby Samoobrony, nie stwierdził dokładnej godziny zgonu. - Będzie to przedmiotem wyjaśniania.

Renata Beger wspomina Andrzeja Leppera>>>

Według niego, na miejscu zdarzenia jeszcze wiele godzin potrwają policyjne czynności, m.in. oględziny pomieszczeń biurowych.

Wanda Łyżwińska wspomina szefa Samoobrony>>>

fot.
fot. PAP/Tomasz Gzell

Ciało polityka znalazł członek rodziny.

Andrzej Lepper był założycielem i przewodniczącym Samoobrony. Czterokrotnie startował w wyborach prezydenckich. W 2005 roku uzyskał trzeci wynik - 15 procent. Pięć lat wcześniej otrzymał 3-procentowe poparcie wyborców.

Danuta Hojarska wspomina Andrzeja Leppera>>>

Lider Samoobrony był wicepremierem oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Wcześniej pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu.

fot.
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Ryszard Czarnecki o Andrzeju Lepperze>>>

Urodził się 13 czerwca 1954 roku. Ukończył technikum rolnicze. Od 1977 roku do 1980 roku należał do PZPR. Od 1989 roku współpracował z Kółkami Rolniczymi i Solidarnością Rolników Indywidualnych. W 1991 roku założył i stanął na czele Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona. Jako partia polityczna Samoobrona została zarejestrowana w 2000 roku.

Ryszard Kalisz wspomina szefa Samoobrony>>>

Przeciwko Andrzejowi Lepperowi toczyły się różne procesy karne i cywilne, między innymi za znieważanie funkcjonariuszy publicznych, pomówienia, niszczenie mienia, organizowanie nielegalnych blokad dróg i przejść granicznych. Najgłośniejszy dotyczył seksafery w Samoobronie. Został w nim skazany na 2 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności. W marcu 2011 Sąd Apelacyjny w Łodzi uchylił wyrok skazujący Andrzeja Leppera i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy.

mch/aj

Polecane

Wróć do strony głównej