Zagraniczne media o śmierci Andrzeja Leppera

2011-08-06, 15:44

Zagraniczne media o śmierci Andrzeja Leppera
. Foto: (fot. PAP/Jerzy Undro)

Andrzej Lepper był jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków - zgodnie podkreślają zagraniczni dziennikarze.

Posłuchaj

Paweł Szukała z Pragi (IAR): czeskie media o śmierci Leppera
+
Dodaj do playlisty

Francuski dziennik "Le Monde" donosząc o samobójstwie przewodniczącego Samoobrony, "populistycznego lidera", Andrzeja Leppera, przypomina, że zanim został wicepremierem i ministrem rolnictwa, był "prawdziwym ludowym trybunem".

"Były dyrektor komunistycznego PGR, Andrzej Lepper rozpoczął swoją karierę polityczną organizując w całej Polsce manifestacje chłopów, ofiar zmian gospodarczych kraju po upadku komunizmu w 1990 roku" - pisze "Le Monde". Dziennikarz gazety dodaje, że te działania przyniosły mu kilka wyroków skazujących, w tym za znieważenie głowy państwa.

Ten "prawdziwy trybun ludowy" założył rolniczy związek zawodowy Samoobrona, który następnie przekształcił się w partię polityczną i wszedł do Sejmu w 2001 roku zdobywając ponad 10 proc. mandatów, "co stanowiło prawdziwy przełom na polskiej scenie politycznej" - zauważa gazeta.

"Znany z prymitywnej retoryki, posuwającej się nawet do wysławiania wielkich przedsięwzięć Hitlera, Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa w 2006 i 2007" - pisze "Le Monde".

Jak dodaje, polityk został wyeliminowany z życia politycznego po tym, jak w 2006 roku Aneta Krawczyk oskarżyłago i jego najbliższego współpracownika Stanisława Łyżwińskiego o zmuszanie do seksu w zamian za pracę w strukturach partii.

"Polityk prorosyjski"

"Andrzej Lepper często był określany w Polsce jako polityk prorosyjski. Był zaciekłym przeciwnikiem rozmieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej" - podkreśliła "Rossijskaja Gazieta".

Rosyjska prasa opisuje także komentarze polskich mediów w sprawie samobójstwa Leppera. "Niektórzy obserwatorzy wskazują, że śmierć polityka mogła być nieprzypadkowa i możliwe, że była związana z nadchodzącymi wyborami, które dzień przed jego śmiercią prezydent Polski wyznaczył na 9 października" - zaznaczyła gazeta "Wiedomosti". "Wielu użytkowników internetu ma wątpliwości, że Lepper mógł dokonać samobójstwa" - czytamy.

"Bokser polskiej polityki"

Czeska prasa pisze o Lepperze, że był postacią kontrowersyjną, która wniosła do polskiej polityki elementy sportu, uprawianego w młodości. "Mlada Fronta Dnes" zatytułowała wspomnienie o Andrzeju Lepperze: "Zmarł bokser polskiej polityki".

Przypomina jego wypowiedź z 1992 roku, kiedy założył Samoobronę: "Nie porównujcie mnie z liderami innych partii". Gazeta ocenia go jako polityka, posługującego się często ostrymi słowami, których powinien raczej używać w swoim gospodarstwie. Podkreśla też, że rolnicy, którzy w Polsce stanowią bardzo poważny elektorat pilnie go słuchali.

"Lidove nowiny" piszą, że upadek Andrzeja Leppera rozpoczął się w momencie, kiedy osiągnął szczyt swoich politycznych możliwości. Autor komentarza podkreśla, że śmierć Andrzeja Leppera nie będzie już mieć żadnego wpływu na kształt polskiej sceny politycznej.

Andrzej Lepper nie żyje

Andrzej Lepper miał 57 lat, był żonaty - miał syna i dwie córki. Karierę polityczną rozpoczynał w latach 90. od organizowania protestów rolniczych i blokad dróg.
W 2000 roku założył partię polityczną Samoobrona RP, a chwilę później jego ugrupowanie weszło do Sejmu.

Lepper był wicepremierem w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, gdy ekipą rządzącą krajem była koalicja PiS-Samoobrona- LPR.

Andrzej Lepper nie żyje - zobacz serwis specjalny>>>

IAR,PAP,kk

Polecane

Wróć do strony głównej