35. dzień walk. Ostrzał Powiśla

W zbombardowanym gmachu PKO ciężkie rany odnoszą szef sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej Tadeusz Pełczyński "Grzegorz" oraz jego zastępca Kazimierz Pluta-Czachowski "Kuczaba".

2011-09-04, 06:00

35. dzień walk. Ostrzał Powiśla
Stukas bombardujący stolicę

Posłuchaj

Audycję przygotowali: Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytał Robert Chojecki.
+
Dodaj do playlisty

W wyniku bombardowania niemieckiego, elektrownia miejska na Powiślu staje się gruzowiskiem. Elektrownia od pierwszych dni walk dostarczała miastu prąd. Gmach ten od początku był zaciekle atakowany przez Niemców i z determinacją broniony przez powstańców.

Zobacz powstańcze kalendarium Portalu Polskiego Radia>>>

Z początkiem września nasila się ostrzał Powiśla i Śródmieścia. Ci, którzy walczyli w tych dzielnicach wspominają, że niemieckie bomby spadały ze wszystkich stron.

- Niemcy strzelali do nas z Uniwersytetu, z Wisły uderzała kanonierka, a samoloty z góry. Przechodziliśmy tylko piwnicami, ponieważ ulicami nie dało rady - wspominają świadkowie tamtych wydarzeń.

REKLAMA

 Czytaj więcej w serwisie Powstanie Warszawskie>>>

Nieprzerwany ostrzał utrudnia powstańcom zorganizowanie stanowisk obronnych na Powiślu. Major Stanisław Błaszczak "Róg" zarządza ewakuację do Śródmieścia ludności ze szczególnie zagrożonych rejonów dzielnicy. W wyniku ostrzału zostaje zburzona m.in. drukarnia Wojskowych Zakładów Wydawniczych Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK przy ulicy Szpitalnej 1.

 

Powstańcze kalendarium

Powstańcze kalendarium to cykl, przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.

Audycję przygotowali Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytał Robert Chojecki.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej