Prezydent z rolnikami na Dożynkach Jasnogórskich
W Częstochowie rozpoczęły się główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich, na których zgromadziły się tysiące rolników z całej Polski. W uroczystościach brał udział także Bronisław Komorowski.
2011-09-04, 11:10
Uroczystej sumie przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. Tegoroczne uroczystości odbywają się pod hasłem "Do Matki Jedności z Bogiem". Podczas dożynek przemawiali także prezydent Bronisław Komorowski oraz minister rolnictwa Marek Sawicki.
Rolnicy mają udział w łagodnym przejściu przez kryzys
- Ma za co dziękować polskim rolnikom cała Polska - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski w swoim przemówieniu na Jasnej Górze.
Prezydent zauważył, że rzadko zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyja polskim rolnikom. Często muszą się zmagać z suszą lub zbyt obfitymi opadami.
- Mimo tych przeciwności każdego roku polskie rolnictwo osiąga dobre wyniki - powiedział prezydent.
REKLAMA
Dodał też, że z roku na rok na wsi widać coraz większy postęp modernizacyjny, dzięki któremu polskie rolnictwo skutecznie konkuruje z rolnikami z innych krajów.
- Trzeba podkreślić, że polskie rolnictwo, że polscy rolnicy mają swój liczący się udział w stosunkowo łagodnym przejściu naszego kraju przez europejski kryzys gospodarczy - zaznaczył Bronisław Komorowski i przypomniał, że w ubiegłym roku polski sektor rolno-spożywczy osiągnął w handlu zagranicznym nadwyżkę na poziomie 2,8 mld euro.
Europa wolna od GMO
Podczas przemówienia do zgromadzonych na jasnogórskich Błoniach Marek Sawicki podkreślił, że przed polskim rolnictwem stoi wiele wyzwań. Jednym z nich jest sprawa żywności modyfikowanej genetycznie.
- Skoro dzisiaj nie możemy dostosować prawa krajowego do prawa europejskiego i skutecznie chronić się przed tym, co nieznane, to trzeba podjąć trud zmiany prawa europejskiego - powiedział minister.
REKLAMA
Zapowiedział, że debatę na temat "Europy wolnej od GMO" zaproponuje w przyszłym tygodniu podczas nieformalnego spotkania Rady Ministrów we Wrocławiu.
- Europy wolnej nie tylko od upraw, ale także od pasz i importowanej żywności, produkowanej w oparciu o pasze genetycznie modyfikowane - podkreślił.
Reforma Wspólnej Polityki Rolnej
Kolejnym wyzwaniem - mówił Sawicki - jest reforma Wspólnej Polityki Rolnej. Ocenił, że ta obecna jest niesprawiedliwa i trzeba wypracować nowe kryteria podziału środków, doprowadzić do wyrównania poziomów płatności i "uczynić ją rozwojową". Wyraził nadzieję, że porozumienie w tej sprawie uda się osiągnąć pod koniec przyszłego roku.
Minister mówił też o przyjęciu w ubiegłym tygodniu ustawy, dzięki której polscy rolnicy na preferencyjnych warunkach i szybciej niż dotychczas mogą nabywać państwową ziemię. Wyraził nadzieję, że jak największa ilość polskiej ziemi stanie się własnością polskich rolników.
REKLAMA
- Zbyt często w polskim języku, w polskiej polityce pojawia się język insynuacji, półprawdy, a nawet kłamstwa. Tu, przed ołtarzem Matki Bożej, wszyscy politycy za to Ją przepraszamy - oświadczył Sawicki. Jak ocenił, aby język polityki zmienił się, potrzebna jest współpraca organizacji, związków zawodowych, ale także wsparcie duszpasterstwa rolników.
Organizowane od 29 lat jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie. Podczas mszy składa się i święci chleb i wieńce żniwne. W niedzielę na jasnogórskich Błoniach zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
Rolnicy z całego kraju, co roku w pierwszą niedzielę września spotykają się w częstochowskim sanktuarium, by dziękować za plony. Organizowane od 29 lat jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie. Podczas mszy składa się i błogosławi chleb i wieńce żniwne.
REKLAMA
Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>
Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników. Tradycja organizowania dożynek i pielgrzymki rolników jest kultywowana do dzisiaj.
REKLAMA
mr
REKLAMA