Wrzesień na niebie. Uran widziany "gołym okiem"
27 września Uran ustawi się w jednej linii ze Słońcem i Ziemią. Najbliższe noce to więc czas, w którym tę planetę dojrzeć będzie najłatwiej.
2011-09-20, 00:40
Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn są jednymi z najjaśniejszych obiektów na niebie, więc nie ma najmniejszych problemów z dojrzeniem ich "gołym okiem". Gorzej jest z obserwacją Uranu i Neptuna. Tego ostatniego możemy dostrzec w zasadzie tylko przez lornetkę lub teleskop.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Inaczej sprawa ma się z Uranem. Jego jasność nigdy nie spada poniżej 6 wielkości gwiazdowej. Powszechnie uznaje się, że osoba bez poważnych wad wzroku jest w stanie dojrzeć gwiazdy o jasności nawet w okolicach 6.5 wielkości gwiazdowej.
Blask Urana nie jest jednak stały i zmienia się na skutek jego zmiennej odległości od Ziemi i od Słońca. Z powierzchni naszej planety najlepiej obserwować go podczas tzw. opozycji, czyli momentu, w którym Słońce, Ziemia i Uran ustawiają się w jednej linii. Wydarzy się to 27 września o godz. 6.
Uran świeci obecnie w konstelacji Ryb. Najlepiej na obserwacje wyjść w okolicach północy. Wtedy planeta świeci dokładnie na południu, prawie 40 stopni nad horyzontem.
PAP,kk
REKLAMA