Stracono Troya Davisa. Sąd Najwyższy odrzucił apelację
Oskarżony o zabójstwo policjanta Troy Davis został stracony nad ranem w Jackson w stanie Teksas.
2011-09-22, 11:50
Posłuchaj
Mimo międzynarodowej kampanii przeciwników kary śmierci, amerykański stan Georgia dokonał egzekucji mężczyzny oskarżonego o zabicie policjanta w 1989 roku. Adwokaci skazanego przegrali wszystkie apelacje, w tym odwołanie do Sądu Najwyższego USA. Skazany na karę śmierci 42-letni Troy Davis został zabity poprzez wstrzyknięcie trucizny.
Wykonanie wyroku obserwowali członkowie rodziny policjanta, który został rzekomo zastrzelony przez Davisa. Według publicznych świadków egzekucji, Troy Davis do końca nie przyznawał się do winy. - Powiedział do rodziny, że jest mu przykro z powodu ich cierpienia, ale to nie on jest odpowiedzialny za zabicie ich syna, ojca i brata.
Troy Davis został skazany na karę śmierci za zastrzelenie policjanta na podstawie relacji dziewięciu świadków. Od czasu procesu siedmiu z nich wycofało swoje zeznania, a innych dowodów na winę Davisa nie było. Przeciwko egzekucji zaprotestowali między innymi parlament europejski, papież Benedykt XVI, organizacja Amnesty International i były prezydent USA Jimmy Carter.
Opóźniona egzekucja
Na godzinę przed egzekucją skazany na karę śmierci Troy Davis złożył wniosek w Sądzie Najwyższym USA o jej wstrzymanie. Był to ostatni etap toczonej od lat batalii prawnej o ułaskawienie Davisa. Władze stanowe czekały z wykonaniem wyroku do ogłoszenia decyzji Sądu Najwyższego, która nadeszła trzy godziny po planowym terminie egzekucji, czyli ok. godz. czwartej czasu polskiego.
REKLAMA
Szanse na powodzenie tego ruchu już wtedy oceniano jako niewielkie. - Taka możliwość (wstrzymania wyroku) istnieje (...)", jednak nie jest to prawdopodobne. - powiedział ekspert prawny stacji CNN Jeffrey Toobin.
Pod więzieniem, w którym przebywał Davis, zebrali się demonstranci skandujący hasła: "Kara śmierci? Nie ma mowy!" oraz "Uwolnijcie Troya Davisa".
IAR, agkm
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA
REKLAMA