more_horiz
Wiadomości

Córka Kate i Williama może zostać królową

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 09:30
Premier Wielkiej Brytanii poinformował, że wszystkie kraje brytyjskiej Wspólnoty Narodów porozumiały się w sprawie zniesienia dyskryminacji kobiet w sukcesji do tronu.
Audio
  • Grzegorz Drymer (IAR) Córka Kate i Williama może zostać królową
Córka Kate i Williama może zostać królową
Foto: fot. Magnus D/CC

Odbywający się w Australii szczyt państw brytyjskiej Wspólnoty Narodów uzgodnił wprowadzenie zmiany konstytucyjnej, polegającej na równouprawnieniu płci przy sukcesji. Kólowa Elżbieta II z zadowoleniem przyjęła tę decyzję. Teraz postanowienie to trzeba będzie wpisać do konstytucji 16 państw, których Elżbieta II jest monarchinią.

Wbrew pozorom nie jest to zmiana prosta. W samej Wielkiej Brytanii będzie wymagać nowelizacji lub anulowania dziewięciu historycznych praw zwyczajowych i ustaw, z których najmłodsza liczy 310 lat. Co więcej, te zmiany musi wprowadzić każde z państw Commonwealthu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Brytyjski premier David Cameron powiedział na szczycie w Perth - Po raz pierwszy szesnaście monarchii królowej podjęło akcję jako jedna grupa. Oprócz zniesienia zasady męskiej primogenitury, czyli dziedziczenia korony przez pierworodnego syna, zniesiony też zostanie zakaz królewskich małżeństw z katolikami z roku 1688.  - Postawy uległy przez stulecia fundamentalnym zmianom i pewne przestarzałe zasady nie mają już dla nas sensu - oświadczył premier Cameron i zapowiedział, że szesnaście rządów przystąpi teraz do skoordynowanych zmian konstytucyjnych, przy czym Wielka Brytania z historycznych powodów przeprowadzi je jako pierwsza.

Będzie królową nawet mając brata

Premier sprecyzował, że zmiany te oznaczają, iż jeśli pierwszym dzieckiem księcia Williama i jego małżonki będzie dziewczynka, to ona zostanie kiedyś królową.

Dotychczas pierwszeństwo do zasiadania na tronie na mocy prawa z 1701 roku mają męscy potomkowie monarchy, nawet jeśli mają starszą siostrę. Kobiety dziedziczą tron tylko wówczas, gdy w rodzinie królewskiej nie ma męskiego potomka. Tak było w rodzinie Jerzego VI, który miał dwie córki. Starsza z nich Elżbieta zasiadła na tronie w 1952 roku.

Brytyjską Wspólnotę Narodów trworzy 16 państw na czele których stoi brytyjska królowa. Obok W. Brytanii są to: Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Jamajka, Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Grenada, Belize, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Wyspy Salomona, Tuvalu, Saint Vincent i Grenadyny oraz Papua Nowa Gwinea.

gs

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem