Nawet 60 tys. ludzi może wziąć udział w marszach
11 listopada w stolicy odbędą się 23 zgromadzenia publiczne.
2011-11-11, 06:00
Ulicami Warszawy przejdzie dziś Marsz Niepodległości. Wyruszy z Placu Konstytucji o godz. 15 w stronę pomnika Romana Dmowskiego na Placu Na Rozdrożu. Organizatorzy zapowiadają, że weźmie w nim udział co najmniej kilka tysięcy osób.
Uczestnicy marszu chcą uczcić w ten sposób rocznicę odzyskania niepodległości. Prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki mówi, że idea marszu jest uniwersalna i apolityczna dlatego każdy może wziąć w nim udział.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Przed marszem o 13.30, jego uczestnicy wezmą udział w mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny. Odbędzie się ona w kościele parafii świętej Barbary.
Chcemy pokazać jak widzimy Polskę
Środowiska skupione wokół koalicji 11 listopada zapowiadają blokadę Marszu Niepodległości. Ma ona nastąpić na odcinku między Placem Konstytucji a Wilczą.
Zamieszki w Święto Niepodległości - zobacz zdjęcia>>>
Joanna Tokarz-Haertig z Krytyki Politycznej powiedziała, że blokada marszu jest formą protestu przeciwko ksenofobicznym treściom głoszonym przez jego uczestników. - Chcemy pokazać, że widzimy ten dzień i Polskę niepodległą jako otwartą, tolerancyjną i kolorową - powiedziała Tokarz-Haertig.Wcześniej, w południe na Marszałkowskiej, odbędzie się wiec Kolorowa Niepodległa. Agnieszka Wiśniewska z Krytyki Politycznej zapowiedziała, że ten wiec będzie alternatywą dla organizowanego przez organizacje narodowe Marszu Niepodległości. - W Polsce jest miejsce na wesoły, kolorowy patriotyzm, który nie dyskryminuje, nie nawołuje do nienawiści, który nie patrzy na kolor skóry, z kim śpisz i do jakiego kościoła chodzisz - powiedziała Wiśniewska.
Specjalnie na wiec przygotowano platformę, na której będą występować muzycy i DJ'e. Kazimiera Szczuka zorganizowała też specjalny zespół składający się z aktorów i dziennikarzy. Wspólnie odśpiewają piosenki patriotyczne. Będzie to pieśń żydowskich partyzantów zarówno po polsku jak i w języku jidisz, Warszawianka 1905 oraz pieśń włoskich partyzantów Bella Ciao.
Defilada historyczna
Traktem Królewskim przejdzie defilada historyczna z ponad 300 żołnierzami w mundurach i z uzbrojeniem z lat 1920-1945 oraz zabytkowymi pojazdami. Grę historyczną, pokazy filmów w ramach VI Przystanku Niepodległość zorganizowało Muzeum Historii Polski.
REKLAMA
Zobacz galerię: Święto Niepodległości>>>
W Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się Koncert Niepodległości, na którym będzie można usłyszeć polskie pieśni patriotyczne w aranżacjach jazzowych. Wieczorem, w obecności prezydenta, odbędzie się specjalny koncert w Filharmonii Narodowej.
IAR,PAP,kk
REKLAMA