Król Ugandy poszukuje śladu przodków w Nysie

2011-11-14, 19:04

Król Ugandy poszukuje śladu przodków w Nysie
. Foto: www.bunyoro-kitara.com

Urząd Miasta w Nysie otrzymał list od króla Salomona Gafabus Iguru I, władcy Królestwa Bunyoro-Kitara, jednego z siedmiu królestw afrykańskiej Ugandy. Król napisał, że jest potomkiem legendarnego podróżnika Emina Paszy

- Otrzymaliśmy drogą mailową list, w którym król prosi nas o pomoc w zbadaniu przeszłości jego dziadka - Edwarda Schnitzera, podróżnika i etnografa znanego jako Emin Pasza - powiedział sekretarz miasta Nysa, Michał Baziuk.

Do Ugandy wysłano już grzeczną i dyplomatyczną odpowiedź, w której burmistrz Nysy Jolanta Barska poinformowała afrykańskiego króla, że spróbuje zbadać nyskie ślady Schnitzera i zdobyć więcej informacji na ten temat. W liście zawarto też informację, że burmistrz chętnie pokaże władcy Bunyoro-Kitara piękno Nysy, w której kiedyś mieszkał Schnitzer.

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Edward Schnitzer - Emin Pasza urodził się w 1840 roku w mieszanej rodzinie żydowsko-niemieckiej. W roku 1865 podjął pracę jako lekarz na żołdzie armii tureckiej. W pięć lat później (po przejściu na Islam i przyjęciu imienia Mehmed Emin) został tureckim gubernatorem (paszą) Albanii, wówczas prowincji imperium ottomańskiego. Osiedlił się  w miejscowości Lado nad Nilem, skąd podejmował liczne wyprawy botaniczne i ornitologiczne, od czasu do czasu wysyłając próbki do badań naukowcom w Europie.

Podjął szereg wypraw w rejonie wielkich jezior afrykańskich celem zdobycia palmy pierwszeństwa odkrycia źródeł Nilu. 

/

W październiku roku 1892 w Kinena, miejscowości odległej o 150 kilometrów od wodospadów Stanleya w dzisiejszym Kongo, został zamordowany prawdopodobnie przez arabskiego handlarza niewolnikami z powodu wcześniejszych wysiłków na rzecz powstrzymania handlu żywym towarem w Afryce. Ciało gubernatora rzekomo miało być zjedzone przez miejscową ludność. Ponthier, oficer belgijski, znalazł na miejscu zbrodni dziennik Emina Paszy, doprowadzony do połowy października 1892.

gs

Polecane

Wróć do strony głównej