CBOS: wcześniej niepewni dziś myślą: będzie gorzej
Wyniki listopadowego badania CBOS wskazują na znaczny wzrost pesymizmu Polaków w przewidywaniach na najbliższy rok.
2011-11-18, 08:40
Grupa badanych spodziewających się pogorszenia sytuacji wzrosła aż o 13 punktów procentowych (do 35%), zarazem nieznacznie zmalała liczba optymistów (z 16% do 14%).
Mimo to nadal najliczniejszą grupę - tak jak w poprzednich miesiącach - stanowią ci, którzy uważają, że w ciągu najbliższego roku ogólna sytuacja w kraju się nie zmieni (45%, spadek o 6 punktów). W zdecydowanej większości grup społeczno-demograficznych dominuje krytycyzm w ocenie rozwoju sytuacji w kraju.
Pozytywne opinie przeważają nad negatywnymi jedynie wśród osób z wyższym wykształceniem (47% wobec 42%), kadry kierowniczej i specjalistów wyższego szczebla (51% wobec 37%) oraz respondentów uzyskujących najwyższe dochody per capita (50% wobec 34%), dobrze oceniających swoją sytuację materialną (45% wobec 40%), a także wśród mieszkańców największych miast (45% wobec 38%).
We wszystkich grupach sytuacja na polskiej scenie politycznej określana jest przeważnie jako przeciętna lub zła, przy czym stosunkowo najbardziej krytycznie wypowiadają się o niej osoby praktykujące religijnie kilka razy w tygodniu, źle oceniające własne warunki materialne oraz respondenci mający od 45 do 54 lat, a ponadto gospodynie domowe, pracownicy administracyjno-biurowi, robotnicy niewykwalifikowani oraz rolnicy.
REKLAMA
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
sg
REKLAMA