Policyjny exodus. Funkcjonariusze masowo się zwalniają

W tym roku ze służby w policji może odejść nawet 6 tysięcy funkcjonariuszy. Do tej pory mundur zdjęło już prawie 5 tysięcy policjantów.

2011-11-23, 12:22

Policyjny exodus. Funkcjonariusze masowo się zwalniają
. Foto: Polska Zielona Sieć/Wikimedia Commons/CC

Według "Naszego Dziennika" policjanci boją się zmian zapowiadanych przez nową ekipę rządową. Policjantów niepokoi niepewny los ustawy emerytalnej wydłużającej czas nabywania uprawnień emerytalnych, a także brak podwyżek pensji.

Gazeta dodaje, że funkcjonariusze czekają na kolejne ruchy rządu, ponieważ to, co premier zapowiedział w expose, jest dla nich nieczytelne. Ci, którzy jeszcze nie odeszli ze służby, mają już przygotowane wypowiedzenia. Złożą je, jeśli rząd nie podejmie dialogu.

Nie zamierzają jednak czekać w nieskończoność, czego dowodem jest oficjalne stanowisko Prezydium ZG NSZZ Policjantów z 17 listopada skierowane do premiera.

"Zwracamy się do Pana wstrząśnięci skalą nienawiści, z jaką policjanci boleśnie zderzyli się 11 listopada (...) Przeżycia, których doświadczyli w czasie wielogodzinnych zamieszek na ulicach Warszawy, na placu Konstytucji, na placu na Rozdrożu, gdzie wielu z nich stanęło w obronie ładu państwowego, obliguje nas do głośnego wołania o zachowanie praw nabytych, lepsze warunki dla Policji, o lepsze warunki i wyższy poziom szkolenia, o lepsze wyposażenie techniczne, o pełne zatrudnienie, o ludzkie warunki służby i pracy, o godziwe uposażenie pozwalające na godną egzystencję, na życie bez długów, lęku o zarzuty prokuratorskie" - piszą policjanci. Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy

REKLAMA

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przyznaje w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że do końca października do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wpłynęło 6918 wniosków o przyznanie emerytur funkcjonariuszom zwolnionym ze służby w Straży Granicznej, policji, straży pożarnej, BOR-ze, ABW, AW i CBA.

IAR, wit

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej