93. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dzięki niemu, Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości polskiej wróciły do macierzy.

2011-12-27, 06:37

93. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Powstańcy wielkopolscy. Foto: Adam Szelagowski Wiek XX, Warszawa 1937/Wikimedia/domena publiczna

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Paderewskiego. Pod koniec grudnia powstańcy ruszyli do ataku w całej Wielkopolsce.

Walki toczyły się do stycznia 1919 roku. Do połowy tego miesiąca powstańcy wyzwolili niemal całą Wielkopolskę, która znalazła się w granicach Rzeczypospolitej. Zachodnie granice państwa ukształtowały się korzystniej, niż zakładano pierwotnie.

Zobacz serwis specjalny: POWSTANIE WARSZAWSKIE>>>

Powstanie ogarnęło teren liczący około 25 tysięcy kilometrów kwadratowych, na którym żyło prawie 2 miliony ludności. W szczytowym momencie działań armia powstańcza liczyła 72 tysiące dobrze wyposażonych żołnierzy.

W 2008 roku, Sejm przyjął uchwałę, w której oddano hołd Wielkopolanom i zaznaczono, że powstańcy wielkopolscy "pozostaną w naszej historii przykładem patriotyzmu, miłości ojczyzny i gotowości służenia jej w każdej potrzebie".

Znaczenie Powstania Wielkopolskiego nie sprowadza się tylko do przyniesienia niepodległości Wielkopolsce. Zryw niepodległościowy odegrał dużą rolę przez sam fakt, że zakończył się sukcesem, a powstańcy wnieśli wielki wkład w tworzenie niepodległej, odrodzonej ojczyzny.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej