"Leki z recepty z pieczątką będą refundowane"

2012-01-02, 15:10

"Leki z recepty z pieczątką będą refundowane"
. Foto: sxc.hu/cc

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz zapewnił, że Fundusz będzie płacił aptekom, które wydadzą lek ze zniżką.

Posłuchaj

Paszkiewicz: recepty z pieczątką za ważne
+
Dodaj do playlisty

Jacek Paszkiewicz powiedział, że pacjenci, którzy otrzymają recepty z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ", powinni je zrealizować w aptekach. Dodał, że nie ma podstaw prawnych, aby Fundusz zwracał choremu kwotę refundacji, czy podejmował jakieś decyzje w sprawie konkretnych recept.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Szef NFZ powiedział też, że aptekarze mogą bez obaw realizować recepty, na których lekarz nie wpisze poziomu refundacji. W obwieszczeniu wydanym przez ministerstwo zdrowia jest 791 substancji czynnych, z których tylko 20 ma zmienny poziom odpłatności. Dla wszystkich pozostałych poziom refundacji jest określony w obwieszczeniu. Zdaniem prezesa Paszkiewicza, aptekarz nie powinien mieć wątpliwości z jaką odpłatnością i refundacją może te leki wydać.

Aptekarze: nie wiemy co robić

Tymczasem coraz więcej pacjentów przychodzi do aptek z receptami opatrzonymi pieczątkami "refundacja do decyzji NFZ". Jeśli na recepcie nie ma wpisanych odpłatności, leki sprzedawane są ze 100-procentową odpłatnością. Farmaceuci przyznają, że część lekarzy zapisuje leki, które nie są refundowane. Lekarze chcą uniknąć w ten sposób ewentualnych restrykcji, które mogą ich spotkać.

Aptekarze nie są jednomyślni co do tego, jak mają postępować przy realizacji recepty z pieczątką. Jedni przyjmują poświadczenia chorych dotyczące ubezpieczenia, inni tego nie robią i nie wydają leku ze zniżką.

Kierownik jednej z aptek anonimowo poinformowała, że jeśli pacjent ma receptę z pieczątką "refundacja do decyzji NFZ", ale brakuje tylko kodu Funduszu, to farmaceuta może go uzupełnić, prosząc pacjenta o poświadczenie ubezpieczenia. Chory musi posiadać dokument ubezpieczenia bądź sam potwierdzić to własnoręcznym podpisem na odwrocie recepty, że jest ubezpieczony.

Podkreśliła, że konieczne jest wpisanie przez lekarza odpłatności za lek, zarówno na starym jak i nowym druku recepty. Farmaceutka zaznaczyła, że w aptece nie można uzupełnić odpłatności dla pacjenta. Jeśli odpłatność nie jest wpisana, to lek może być sprzedany ze 100-procentową odpłatnością.

Farmaceuci oczekują decyzji resortu zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie realizacji recept. Podkreślają, że obecna sytuacja nie służy ani pacjentom, ani właścicielom aptek.

IAR,kk

Polecane

Wróć do strony głównej